Газовата бутилка ще си остане неизменна част от живота на къмпингарите и не само. Нека разгледаме за какво е приложима и как да я използваме безопасно!
Какво е приложението на газовите бутилки
Те се използват все още както в бита, за кухненските котлони на газ, така и от любителите, прекарващи много време сред природата.
Готвенето на газ в бита се предпочита, защото:
- Няма губене на мощност;
- Няма допълнително отделяне на топлина, което е много важно през летните месеци – в момента, в който спреш газта, спира и топлината;
- Палиш и започваш да готвиш веднага – е това вече може да не е супер лукс с всички модерни, бързозагряващи котлони, но тук наистина газовия котлон няма равен. Не само това, ако имаш нужда да намалиш или увеличиш силата, това също се случва моментално;
- Когато спре електричеството, можем да продължим да готвим на газ, тя няма да ни измени (разбира се, трябва да сме се погрижили да имаме пълна бутилка);
- Разходите при готвене на газ са по-ниски в сравнение с готвенето на електричество.
Това не е единственото приложение, ами къмпингарите и ентусиастите които спят по палатки? – Газовите бутилки са най-бързият им и сигурен начин да си осигурят вечерята или сутрешното кафе/ чай, да си стоплят храната или дори да си закачат специална лампа, която предпазва от комари.
Всичко това благодарение на газовата бутилка!
Къде е препоръчително да бъдат зареждани
В края на 2019 година отпадна забрана в закона, която засягаше именно пълненето на газови бутилки на бензиностанциите. Това се смята за рисковано от някои експерти, поради очакващия се занижен контрол и компетенции на работниците, които се занимават с това и не само, но нека спрем до тук.
В Допълнителните разпоредби от Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, т.10, в сила от 25.01.2020 е упоменато следното „Пълнене на бутилки с втечнени нефтени газове (LPG)" е пълнене на транспортируеми съдове за съхранение (бутилки) с втечнен нефтен газ (LPG) - собственост на физически или юридически лица, в газоснабдителни станции и газоснабдителни пунктове.“
Ако имате съмнения за нещо, най-сигурно е да се допитате до закона с всички последни изменения и допълнения.
С каква продължителност е срокът им на експлоатация
Срокът на експлоатация на конкретна газова бутилка трябва да е посочен на нея. Но е добре да й правите проверка на всеки 5 години, дали е технически изправна. След проверката се поставя маркер.
И един съвет от нас – Не се доверявайте да купувате газова бутилка на старо! – може да Ви звучи пресилено, но не е. Когато купувате газова бутилка на старо, Вие не знаете какво е техническото й състояние и дори продавачът да я продава с най-добрите си намерения, тя може да се превърне в „бомба със закъснител“.
Снабдете се с нов продукт, който ще гарантира Вашата безопасност и тази на Вашите близки, от доказал се търговец.
Ето и няколко неща за безопасна употреба:
- След употреба, убедете сте, че сте затегнали добре винтила;
- Не поставяйте бутилката в легнало положение, дори да мислите, че е празна, винаги остава малко количество газ;
- При транспортиране трябва да бъдете внимателни с нея, трябва да е добре застопорена, изправена, така че да не падне и трябва да внимавате да не се нагрява прекомерно.
Защо да се доверите на HomeMax
Ние в HomeMax продаваме само нови артикули с доказан произход, затова можете да ни се доверите напълно за покупка на газова бутилка – туристическа до 10 л или за битови нужди – 27 л. Не подценявайте сериозността на тази покупка – цената не е висока, но при невнимание може да Ви излезе прескъпа, затова – доверете се на сигурен търговец!