Гладиолата е от семейство Перуникови. Известни са около 200 вида. Растението е многогодишно клубенолуковично. Стъблата са вертикални, неразклонени, единични, облистени и с височина 50-150 см. Листата са линейни или мечовидни, с дължина 50-80 см. Листата са "приседнали", свързват се в основата с възелче, придавайки здравина на стеблото.
Кога се засаждат луковиците
За получаване на цветове през април грудките се засаждат през февруари на дълбочина 10-12 см. Държат се при темепература 14-15 градуса. През март температурата се повишава до 25 градуса и растенията се поставят на по-светло място. За получаване на цветове през ноември грудките се засаждат през юли и се вкопват в почвата.
Какви условия предпочитат
Както всяко растение и гладиолата има предпочитания за условията, в които ще вирее най-добре:
- осветеност - растението е светлолюбиво. Отглежда се на слънчево, защитено от вятър място при умерено поливане;
- почва - за предпочитане е почвата, да бъде песъкливо-глинеста, свежа, добре дренирана, богата на хумус, компост и торф.
Изваждане на луковиците
Гладиолите са многогодишни растения, но не могат да зимуват на открито в нашите климатични условия, затова се изваждат всяка есен. След изваждането на луковиците се почистват добре и се оставят на сухо място. Препоръчително е да се съхраняват в хартиени пликове или щайги застлани с хартия на температура 5-7 градуса и умерена влажност на въздуха.