Чудесата на компоста
Компостът е направен от някога жива, разложена органична материя. Разлагането е начин за рециклиране на органичните вещества в природата. Компостирането помага този процес да се извършва по-бързо и произвежда полезен материал - прилича на почвата и може да се използва като тор или подобрител. Обикновено отнема няколко месеца за производството му, но има методи, които отнемат дори повече. Компостът се прави от различни материали, които обикновено се изхвърлят, като кухненски отпадъци, пакетчета чай, косми от вашата четка за коса, плевели, коприва, мъртви растения и окосена трева.
Как работи компостът?
Купчината компост е жива екосистема. Организми като бактерии, гъбички и червеи се хранят с органичния материал и по този начин му помагат да се разгради. Подобно на всяка екосистема той има нужда от въздух (кислород) и вода, за да оцелее. Трябва да се полагат грижи, за да се гарантира запазването на екосистемата. В горещия компост микроорганизмите разграждат органичната материя и генерират топлина. Тази топлина предотвратява заплевеляванто, като убива семената.
Защо да правим собствен компост?
Една трета от нашите отпадъци могат да оползотворени, като от това има редица ползи.
1. Ползи за околната среда - може да помогне по няколко начина. То използва отпадъци, които иначе биха били оставени да гният на боклука. По този начин ще спомогнете за намаляването на въглеродните емисии. Компостирането помага и на градината ви, като поддържа екосистемата и привлича много полезни организми;
2. Ползи за вас - въпреки че не изисква поддръжка, ползите значително надхвърлят разходите. Предоставя ви безплатен материал, вместо да купувате скъпи продукти от веригите градински магазини. Също така е лесен начин да се отървете от отпадъците си;
3. Ползи за градината - това е органичен, естествен тор, който е богат на хранителни вещества. Също така имунизира почвата и осигурява по-благоприятни услови за развитието на микроорганизми в нея, като отключва повече хранителни вещества за растенията. Също така подобрява структурата на почвата и увеличава задържането на влага. Използването му помага за създаването на по-големи, по-силни и по-здрави растения.
Как да си направим компост?
1. Първо смесете заедно органичните отпадъци от кухнята и градината в купчина компост и я оставете да изсъхне. Трябва да направите балансират микс от въглеродни (кафяви) и азотни (зелени) материали. Кафявите материали са: сухи, твърди, стари, мъртви материали като клони, стъбла, мъртви листа, картон, вестници, дървени стърготини, борови иглички, сено и слама, пакетчета чай, царевични стъбла. Зелените материали са: месести, меки, материали от зелени растения, нови материали като плодове и зеленчуци, обелки, трева, плевели, цветя, коса, яйчени черупки, чаени листа, утайка от кафе;
2. Внимателно разбъркайте и го обърнете, за да се проветрява. Колкото по-често смесвате компоста, толкова по-бързо ще се разлага. Можете са го смесвате на всеки няколко дни. Ако не разполагате с толкова време, можете да го оставите така, само не трябва да е прекалено влажен или прекалено сух. Тогава процесите на разлагане ще продължат, но ще отнеме много повече време;
3. Компостиращите организми също се нуждаят от вода, за да оцелеят. Това означава, че вашият компост трябва да бъде влажен, но не подгизнал. Ако започне да изсъхва, трябва да добавите зелен материал или малко вода (в идеален случай изгнили растителни масла), или още по-добре - прясна урина! Ако компостът е твърде мокър, добавете кафяв материал. Съхранявайте добре вашият компост, това ще спре неговото подгизване и загубата на хранителни вещества. С практика ще се научите да правите правилен баланс и да отстранявате възникнали проблеми. Разлагането е естествен процес и той ще се случи независимо от всичко, така че не се паникьосвайте!
Методи за компостиране
Има различни методи за компостиране, в случая ви представяме два от най-разпространените.
1. Бавно компостиране - това е един от най-лесните методи, който изисква много малко усилия, но както подсказва името, отнема най-много време. Просто трябва да добавяте материал и като съдът се напълни, го оставяте да се разлага, като трябва да го преобръщате веднъж или два пъти годишно. Тъй като почти липсва кислород, може да отнеме цяла година, докато се образува приличен компост. Разлагането ще бъде неравномерно и ще има различни слоеве. Въпреки това този метод е много лесен, удобен и без никакви разходи. Можете да използвате всякакъв контейнер и в крайна сметка да стигнете до крайния продукт.
2. Бързо компостиране - всичко важно за бързото компостиране е свързано с проветряването и размера. Компостът трябва да се смесва редовно, тъй като това означава повече отделяне на топлина и кислород и по-бързо разлагане. За бързото компостиране съставките трябва да се смесват поне веднъж месечно, а количеството трябва да е поне един кубичен метър, за да може да се запазва достатъчно топлина. Купчината компост може да бъде и по-малка, но тогава трябва да се добавят активатори и трябва да се смесва още по-редовно, за предпочитане веднъж седмично – иска се усилена работа. Можете да закупите специални ротационни кофи, които лесно се преобръщат, като така премахват част от работата. Този метод има много предимства – бърз е, топлината помага срещу плевели, болести и неприятели и създава продукт с добро качество. Въпреки това изисква усилена работа и голям обем от отпадъци.