Циклама (ботурче)

Циклама (ботурче)

Красива и елегантна, малко капризна, но много чаровна, цикламата е зимната принцеса в дома! Прекрасните й, приличащи на пеперуди цветове, цъфтящи през зимата, и интересните сребристозелени листа я правят желано и обичано растение.

Естествената среда на цикламата са планинските скалисти райони. Тя вирее до 1000 м над морското равнище, в ареали с храстовидна растителност. Това е нежно растение, което не харесва измръзване и се бори да оцелее в студените зимни температури.
Цикламата е грудково растение от семейство иглика. Има около 20 вида. Най-разпространеният вид е Cyclamen persicum, наречена още „персийска циклама". Тя е най-култивираният вид за отглеждане на закрито от градинарите и най-разпространеният в парниците и градинските центрове.

Цветовете й са компактни и нежни, разположени върху стройни стебла високо над листата. На разположение са в много цветове: нежнобяло и светлорозово, наситенорозово и цикламено, виолетово, оранжево и пурпурно, често с по-тъмни петна в дъното на чашките. Листата са не по-малко атрактивни, сребристозелени, с формата на сърце. Много често – с интересни мраморни ефекти по тях.

Стайната циклама е взискателна и правилните грижи за нея са от съществено значение за оцеляването й. Подходящо е добре осветено източно или северно изложение, но в никакъв случай на пряка слънчева светлина. След образуването на цветовете саксията не се мести!
Полива се обилно, особено по време на вегетацията, но винаги само в подложката. Водата не трябва да докосва стеблата или листата.
Тори се редовно, но по малко по време на цъфтеж, а в периода на покой (април – септември) подхранването се преустановява. Прецъфтелите цветове трябва да се отстраняват.
Цикламата обича да е на хладно и температурата не бива да е по-висока от 10–15 °С. Въздухът не трябва да е твърде сух, наблизо може да се сложи съд с вода и от време на време да се пулверизира около листата. Така цикламата ще цъфти от декември до март.

След прецъфтяването растението се приготвя да заспи, съответно поливането постепенно трябва да се намали, а подхранването се спира. Когато листата пожълтеят, саксията се слага на тъмно и хладно, без да се полива до края на лятото.

Цикламата се пресажда в средата или в края на лятото и отново се поставя на хладно, но вече на добре осветено място, a почвата се поддържа леко влажна. За да има растението красиви цветове и здрави листа, добре е грудката да е заровена до половината. Цикламата се размножава чрез семена, които се засяват в края на лятото при температура 15–22 °С.

Внимание! Много често допускана грешка е след закупуването на готова цъфнала циклама, тя да се постави в топлия хол, за да краси интериора. Така до няколко седмици обричате красивото растение на смърт.
Намерете на цикламата подходящо хладно място, за да се радвате на прекрасните й ярки цветове цяла зима. При правилни грижи цикламата може да е с вас повече от 20 години!


Вредители и физиологични увреждания

Ако челото на грудката е меко и загнило, а стеблата полягат, има голяма вероятност растението да е преполято. Получава се, когато растението се полива отгоре. Челото на грудката трябва да е сухо.
Ако листата започнат да жълтеят по време на цъфтеж, вероятно въздухът е твърде топъл и сух, няма достатъчно влага или растението е изложено на пряка слънчева светлина.
Цъфти кратко или недостатъчно през зимата. Отново проблемът може да е висока температура, сух въздух и недостатъчно влага. По време на цъфтеж и растеж трябва да се подхранва редовно, но умерено.
Цикламен акар – причинява изкривяване и закърняване на листата. Заразените листа се отстраняват. Растението се третира с акарициди.


Цикламата е прекрасен подарък, тя е израз на искрени чувства, любов и нежност. Носи положителна енергия, чувство на уют и хармония вкъщи, сплотява семейството.


Популярни сортове циклама

Cyclamen persicum е родом от района около Средиземно море. Тя е въведена във Франция в края на ХVI век. През ХIХ век се появяват първите хибриди, с много повече нюанси и по-големи цветя.
В наши дни разнообразието от сортове и хибриди е огромно, най-общо се разделят на три вида според височината им:

Стандартните сортове с височина 30 см са: Decora, Triumph, Rex, Swetheart, Friller Pink, Perfetto Synchro Mix, Sierra Synchro Scarlet, Dhiva и др.
Средновисоки сортове с височина до 22 см: Snowridge Midi, Fantasia Deep rose и др.
Нискорастящи сортове с височина до 15 см: Snowridge Mini, Winfall Deep Rose, Mirabelle, Tiny Mites, Puppet, Kaori,Victoria, Metis и др.


Знаете ли, че цикламата от семейство Primrose е била едно от любимите растения на Леонардо да Винчи? С него той е украсявал полетата на ръкописите си в началото на ХVI век.

Знаете ли, че в древността цикламата е била призната със своите терапевтични качества поради наличието на cyclamine – горчиво вещество с очистителен ефект. Тя била основно средство в хомеопатията и се използвала за лечение на депресия, меланхолия и мрачни настроения.