Избор и монтаж на слънчеви колектори

Избор и монтаж на слънчеви колектори

Общото между плоските и вакуумно-тръбните модели е, че и при двата никога няма да чакате за топла вода

   Няма съмнение, че соларната термо-инсталация може да внесе слънцето във Вашия дом по много начини. В счетоводна форма то ще се отрази директно в по-ниските месечни отоплителни суми под черта. Ще засияе като подобрен комфорт и по-добро качество на живот при оптимална, стабилна стайна температура и винаги наличната топла вода. И не на последно място – ще заблести в морален план, под формата на по-чистата Ви съвест в следствие на Вашия ангажиран принос за по-чиста планета.  

Ако в този момент все още се колебаете дали соларните термо-решения са именно Вашето решение, тук  можете да почерпите още вдъхновение. Ако мотивацията Ви вече е непоклатима и нямате нужда от повече аргументи, нека заедно да продължим по пътя към успеха на Вашия домашен еко-енергиен проект. Имайте предвид обаче, че само мотивация не стига. Нужни са дела и изборът на

Най-подходящото решение

Е ключовият фактор за успеха на това начинание. Задачата, на която трябва да намерите отговор на този етап, е комплексна и звучи така: „Как да използвам максимално ефективно слънчевото греене, за да произведа нужното ми количество гореща вода при възможно най-ниски разходи?”.

Така че, не си и помисляйте да подминете транзит най-съществената фаза в термалното обезпечаване на Вашия дом, а именно – планирането.

За тази цел си направете списък с най-важните за домакинството Ви параметри. Добре е в него да присъстват следните аспекти:

 

  • За какво ще Ви служи подгрятата вода – за битови нужди, за отопление (цялостно или частично) или и за двете заедно,
  • Какво количество топла вода ще Ви е необходимо, имайки предвид размера на Вашето домакинството,
  • Кой тип колектори ще Ви свърши най-добра работа,
  • Какъв размер панели ще задоволяват оптимално нуждите Ви,
  • Къде да ги разположите, за да улавяте максимално количество слънцегреене,
  • Какъв тип и колко големи да са соларният бойлер и буферът?

 

Ако домът Ви има по-нестандартни изисквания или пък имате и други, още по-грандиозни термо-планове, като например (защо не?) изкуствен гейзер в двора Ви, винаги можете да добавите още променливи към уравнението в предварителния анализ.
Първата важна практическа стъпка е

Изборът на типа колектори,

които, отвсякъде погледнато - качествено, количествено и кешово, да паснат най-добре на Вашите изисквания. В практиката се използват два основни вида – плоски и вакуумно-тръбни.

Селективните плоски колектори са най-често използваният тип. Конструкцията им включва няколко основни елемента – тръбна решетка, абсорбер, прозрачно и закалено термоустойчиво стъкло, топлоизолация и здрава поддържаща рамка.

Многослойното селективно покритие на абсорбера е гаранция за висока термична ефективност. В повечето случаи за топлоизолационния слой се използва минерална каменна вата, която гарантира минимална загуба на топлина дори и при по-груби своенравности на времето. Специфичното при тези модели е защитното стъкло. То работи на принципа на парниковия ефект и изпълнява две много важни функции - от една страна, да селектира лъчите, попаднали върху повърхността на инсталацията, по този начин пропускайки само определена част от слънчевото греене до абсорбера, а от друга – да задържа вече произведената топлина, като ѝ пречи да се разсее обратно в пространството. Здравата конструкция на рамката, обикновено изработена от алуминиев профил, се грижи за устойчивостта на целия панел. Обикновено повърхността ѝ е анодизирана за по-висока устойчивост към корозия. За дъно служи алуминиев лист.

Плоските модели са по-икономичното от двете решения и представляват отличен избор, ако търсите оптималното съотношение между качество и цена. Освен това се монтират много лесно – върху покрива или самостоятелно стоящи на подходящо място, интензивно огрявано през голямата част от деня.

Устройство на плосък колектор




Системата на вакуумно-тръбните колектори функционира на принципа на термоса. Панелите включват решетка от обезвъздушени стъклени тръби. Вътре в тях са монтирани в изцяло вакуумна среда основните елементи - входящите и изходящите тръби на топлоносителя и абсорберът - метален лист с плоска или дъгообразна форма. Благодарение на многослойното си покритие вакуумните тръби издържат на много високо температурно натоварване – до 300ᴼ работна температура. Изключително добрите изолационни свойства на вакуума предотвратяват почти на 100% загубата на топлина в атмосферата и осигуряват висока ефективност при усвояване на греенето дори и при облачно време. От друга страна вакуумът предпазва абсорбера от изстиване в зимните дни и поддържа ефективността му висока и при много ниска външна температура.

Капацитетът на производство

при двата варианта е различен. Осреднено един плосък колектор със стандартен размер от 2 кв. м. произвежда достатъчно енергия, за да затопли 120 л вода. В зависимост от модела вакуумно-тръбните варианти могат да са с над 20% по-ефективни от плоските. Този плюс, наред с изброените им допълнителни предимства, се отразява съответно и в цената, понякога до два пъти по-висока от тази на плоските варианти. Винаги имайте предвид съотношението между мощността на соларния модул и размера на бойлера!  с линк към текст 3 Ако панелът е с по-голяма производителност, отколкото може до поеме бойлерът, има риск първият да прегрее. Съответно по-малък бойлер, неспособен да поеме целия капацитет на топлинно производство, за Вас означава директна загуба на средства и енергия.
Изборът на

Оптималната локация за монтаж

е следващата важна стъпка. По обясними причини най-предпочитаното място за тази цел е покривът. При наклонен покрив се използват два основни метода на монтаж – 1. върху покривната повърхност, и 2. вграждане. В първия случай (Фиг. 1) соларните панели се фиксират към покрива с помощта на планки. Самото монтиране е лесно и подходящо за почти всеки вид покрив. Особено важна тук обаче е здравината и стабилността на конструкцията, защото по всяка вероятност Вашето покривно творение ще трябва да издържи на множество климатични изпитания – натрупан тежък сняг, бури, проливни дъждове, сериозни температурни амплитуди и пр. Така че, ако сте избрали този вариант за монтаж, дайте всички от себе си, за да го изпълните наистина професионално.

В този контекст вграденият монтаж (Фиг. 2 ) предполага една идея по-висока защитеност на инсталацията. При него колекторите се интегрират в покривната повърхност, като се полагат плътно в съответстващи по размер „легла” и здраво се фиксират с подходящите за тази цел крепежни елементи. На пазара се предлагат варианти с различни големини, така че няма да Ви е трудно да подберете най-подходящия размер за Вашия покрив.

Няма да имате проблем с монтирането на термичната инсталация и ако покривът Ви е плосък.  Просто фиксирайте панелите с помощта на стойка под подходящ ъгъл, така че да усвоявате максимално слънцегреене (Фиг. 3). Със същия успех този тип монтаж може да се използва и при свободно стояща инсталация, която да поставите в градината си или където другаде си решите, стига да не е под короната на половинвековния Ви орех, например. Възможно е и позициониране върху фасадата на къщата, макар че тази локация се предпочита в по-редки случаи.


  Професионалният съвет на HomeMax: Как да защитите инсталацията си от сняг, мраз и лед

Натрупаните преспи сняг и заледените шапки не са проблем за колекторите, тъй като те са проектирани да ги издържат. Благодарение на добавената антифризна течност топлоносещият флуид в системата е устойчив на замръзване. Съветваме Ви обаче да бъдете много внимателни, когато ги почиствате от снега с метличка или четка, тъй като прекалено твърдите и остри косми могат да надраскат фината им повърхност.