Изграждане на дървена веранда: Планиране и материали

Изграждане на дървена веранда: Планиране и материали

Веранда в план: Как, къде и от какво дърво

Добрият предварителни проект и правилният избор на дървесина са решаващи

Нека бъдем честни с Вас – изграждането на веранда от нула до край не е шега работа. Не само защото включва различни етапи, всеки от тях със собствените си особености, но и защото е изключително важно в крайна сметка да се получи здрава, стабилна, добре изчислена, правилно оразмерена, симетрична и отлично скрепена дървена конструкция, която да устои на атаките на времето, климата, гравитацията, както и на всякакъв вид човешки своеволия.

Разделяме процеса на пет основни етапа и на всеки от тях посвещаваме отделна теми с конкретни инструкции. Тук в уводната част започваме с особено важния етап на планирането и избора на дървен материал. След това ще Ви запознаем с изграждането на платформа на равен терен , върху склон , ще продължим с монтажа на завършващите елементи  и накрая ще отделим време на най-добрите начини за поддръжка на дървесината.

Не е малко и не е шега работа. Но пък и ние тук не се шегуваме, нали така? А щом сте при нас, в майсторския блог на HomeMax, значи Вие също не сте от майсторите, които се шегуват. И така, шегата на страна. Чака ни работа, така че, да започваме.

Планирайте!

Или по-точно казано – ПЛАНИРАЙТЕ! Винаги е важно, но тук е решаващо да имате предварителна визия за ключовите аспекти:

  • Къде ще позиционирате платформата,
  • Колко голяма ще е тя,
  • Какъв тип конструкция изисква теренът, според това дали е равен, неравен и/или наклонен,
  • Какъв тип дърво е най-добре да използвате, в зависимост от климата,
  • Какъв вид и количество от материалите трябва да си набавите и прочие.

Добре е да си направите предварителен проект, в който да оразмерите и скицирате всички части от конструкцията – основната платформа и допълнителни елементи (парапет, стълби и страничен параван). Предварителният план ще Ви бъде от огромна полза и за да пресметнете правилно необходимите материали и разходите за тях.

 Малко математиката ще Ви донесе голяма полза

Понятия като „перпендикулярно” и „успоредно” и „прав ъгъл” са ключови за работата Ви. Така че, ако по някаква причина тези термини вече не принадлежат към златния фонд на Вашата твърда памет, препоръчваме Ви да ги ъпдейтнете с бърз поглед по диагонал през страниците на учебника по математика за 5 клас, защото без тях на практика не съществува стабилна конструкция.

Къде: подходящото място

Тук има само едно задължително  условие – да изберете място, огряно от слънцето през по-голямата част от деня и годината. Важно е, защото сенчестите терени по принцип съхнат по-бавно и задържат повече/по-дълго влага, а това в никакъв случай не е здравословен начин на живот за Вашата дървена конструкция. Къде точно да я позиционирате – тук главна роля имат личните предпочитания. Единственото важно условие е винаги, когато сте на нея, да се чувствате добре. Това зависи от множество фактори като гледката към долината, удобния достъп, цялостното разположението и ориентация на къщата, двора, насажденията, та дори и принципите на фън шуи.

Как: типът конструкция

Това решение зависи най-вече от даденостите на терена и на прилежащата постройка. Ако сте сигурни в стабилността й, може да захванете конструкцията директно за външната стена. Така ще си спестите част от изграждането и укрепяването на рамката. Също така, според това дали работите върху заравнена площадка или на склон, трябва да съобразите типа и начина на изграждане на терасата на Вашата веранда. Как се случва поетапно това Ви показваме с подробности в двата ни специални текста с указания за изграждане на платформа на равна основа и изграждане на платформа върху склон.

На този етап е важно да решите и каква ще е височината на терасата. Основна грешка тук е платформата да е прекалено близо до земята. Не забравяйте – контактът с почвата е равнозначен на постоянен достъп до влага. Всъщност няколко сантиметра дистанция са напълно достатъчни, за да осигурят движение на въздуха отдолу и добра проветривост.

Стандартите за устойчивост на конструкцията са другият важен елемент при планирането. Тук трябва да спазите изискванията за съответствие между дебелината на дъските и отстоянието между носещите греди. Нехайство в това отношение води до риск в последствие дъските да се изметнат заради неправилното разпределяне на натиска върху единица площ. В таблицата по-долу можете да видите стандартите.

Дебелина на дъските и отстояниe между носещите греди

Дебелина на дъските (A) Отстояниe между гредите (B) Размер на на винтовете (C)
20 мм 40 см 5 х 50 мм
25/26 мм 50 см 6 х 60 мм
34 мм 50 см 6 х 70 мм
45 мм 50 см 6 х 80 мм

 

Сега е моментът да определите и профила на дъските. Въпреки че това изглежда по-маловажен детайл, бъдете сигурни, че след като приключите с хамалогията по монтажа, повърхността на пода, до която се докосват босите Ви крака, ще е един от най-важните индикатори за измерване на удоволствието. Изборът е между два основни типа профил – U-образен и гофриран (едностранно или двустранно). Освен естетика, профилът на дъските съдържа и функционалност – той ще Ви предпазва от подхлъзване, когато подът е мокър.

 

От какво: видът дървесина

Основните изисквания към дървения материал в този случай са дълготрайност и устойчивост на атмосферни влияния. Дори и съобразявайки се само е този критерии, пак няма да Ви е лесно, защото пазарът предлага голямо разнообразие от трайна дървесина. В таблицата по-долу накратко сме описали характеристиките на най-често използваните видове дървен материал, доказано подходящи за изграждане на външна конструкция. Нашата лична препоръка е по възможност да използвате местни дървесни видове. Този подход, освен че ще Ви излезе по-евтино, е и доста по-щадящ околната среда. Освен с високи транспортни разходи, често търговията с тропически видове дървесина е свързана и с незаконно изсичане, трафик и прочие и носи след себе си редица други пагубни за природата последствия, за които вероятно и Вие самите сте добре информирани. Ако все пак мечтата Ви е да имате веранда от екзотична дървесина, търсете как да я поддържате със сертификат за отговорен произход, например с FSC или PEFC сертификати.

 

Вид материал Степен на деформиране Устойчивост Съдържание на смола Предимства Допълнителна информация
Бор Средна Средна Средно до високо Икономичен вариант Задължително трябва да се импрегнира.
Канадски кедър Ниска Ниска до средна Ниско Може да се използва необработен, благодарение на естествените си свойства. Лек и с ниска степен на деформиране. Има риск някои продукти да са доставени от незаконна сеч в Канада.
Европейска дъгласова ела Ниска Средна Ниско Необработен материал с местен произход Препоръчва се импрегниране.
Естествен кедър Ниска Висока Високо Най-твърдата иглолистна дървесина с местен произход. В добре изсушено състояние представлява отличен избор за външни условия. Може да се използва необработен.
Ела Ниска до средна Средна Не съдържа Много силно устойчив на влага Използваем само след импрегниране с потапяне във вана.
Европейски дъб Ниска Висока Ниско Изключително траен материал с местен произход. Качествата му се подобряват още повече, ако е термоизсушен. Съдържа вещества, които причиняват корозия на метала. Да не се бърка с американския червен дъб, който не е подходящ за външни условия.
Слепена дървесина Ниска Висока Ниско Особено подходящ за опора поради здравината си Съдържа химични вещества, заради използваните лепила.
Термодървесина Много ниска Ниска Не съдържа Екологичен материал, тъй като при топлинната му обработка се използват само растителни масла. Много устойчив. Дъските са идеален заместител на тропическата дървесина. Не е подходящ за носещи елементи. В процеса на обработка образува леки цепнатини. Прави се най-често от ясен.
Масарандуба Средна Много висока Ниско Изключтелно здрав и устойчив Има склонност към образуване на повърхностни цепнатини. Винаги обръщайте внимание на сертификата за произход. 
Бангкирай Средна Много висока Ниско Изключтелно здрав и устойчив Изключително тежка и дълготрайна дървесина. Може да се използва необработена при външни условия, но образува сива патина. Винаги обръщайте внимание на сертификата за произход.