Как да подготвим основата преди боядисване?
Боядисване на стени - подготовка
Пренасяте се в ново жилище, което искате да превърнете в уютен дом. Не се пренасяте, но в старото ви жилище цветовете на стените са ви омръзнали до болка и искате да им дадете нов живот. Или пък дългогодишният ви наемател наскоро ви е напуснал и искате да дадете блясък на апартамента в очакване на новите му обитатели. Каквато и да е причинита, пребоядисването на жилището е важна и отговорна задача, при която на кантар са поставени вашият уют и удовлетворението ви от добре свършената работа след това.
Не е нужно боядисването да е досадно, цапащо и трудоемно задължение. От вас зависи да го превърнете в приятно, творческо и разтоварващо преживяване с отличен краен резултат. Това обаче няма как да стане без сериозна подготовка, в която всяка стъпка и всеки детайл имат значение. Ето защо ние от HomeMax синтезирахме дългогодишния си опит и подготвихме за вас основните правила при боядисването. Те ще ви помогнат стъпка по стъпка да превърнете стените и таваните на вашия дом в истински шедьовър.
Подготовка на основата
За да е блестяща и гладка вашата стена, трябва да нанасяте боите върху чиста, изгладена и стабилна базова повърхност
Подготовка на основата е вероятно най-важният етап от целия процес на боядисването на стeните и таваните във вашето жилище. Няма как да постигнете крайния ефект на блестяща и гладка завършен повърхност с плътен и равномерен цвят, ако започнете върху зацапана с петна, неравна, замазнена, напукана и пр. основа. Ето основните стъпки, които трябва да следвате, когато поставяте
Първоначалната „диагноза”
на състоянието на стените си:
1 Огледайте ги добре. Забелязват ли се пукнатини, неравности, малки (или по-големи) дупчици, драскотини...? Има ли следи от мазни петна, влажни участъци или такива със значително отличаващ се (по-тъмен или по-светъл) нюанс на цвета?
2 Погладете ги с ръка. Най-добрият начин да тествате текстурата на вашата стена е да я усетите със собствените си ръце. Релефна ли е повърността, усещате ли я песъчлива или е гладка? Оставя ли тебеширен отпечатък върху дланта ви?
3 Вземете отпечатък, като залепите върху старата боя парче хартиено тиксо, дълго около 20 см. Отлепете го рязко с едно дръпване. Остава ли по него боя? Ако да, значи тя трябва да се премахне от стената.
4 Навлажнете стената леко, като я напръскате с няколко ситни капки вода. Ако попиват бързо, значи основата абсорбира добре влага. Ако водата остане на повърността под формата на кръгли капчици, това не е добър знак - значи и боята няма да се задържи добре върху тази основа.
5 Почукайте с юмрук върху стената. Ако мазилката кънти на кухо, значи под нея има луфт.
6 Надраскайте с леко движение с нокът или телена четка повърностния слой на стената. Ако лесно се образува дълга драскотина, значи основата е ронлива.
Сега, след като сте преминали успешно през „диагностицирането” на това, с което разполагате, можете смело да преминете натакък към втория етап, а именно
Обработката на основата
Ето основните правила, които ще ви помогнат да подготвите идеално базовата повърхност преди нанасянето на боята:
- Използвайте дълбокопроникващ грунд за предварителна обработка на силно попиващи основни с песъчлива структура
- Покрийте предварително с флийс или рауфазер тапет повърхностите, които твърде слабо абсорбират влага
- Неутрализирайте с изолираща боя петната от влага, никотин, мазнини, ръжда и пр.
- Изстържете с телена четка или шпакла местата, където има ронлива или повдигната мазилка, лющещата се боя или други нестабилни покрития
- Шпакловайте драскотините, дупките и пукнатините, като при необходимост използвате гласфазерна лента
- Изцяло остранете с вода и измиващ препарат всички остатъци от бои на варова основа по стената, защото върху тях не се задържа нищо
- Ако основата е едра хастарна мазилка, използвайте дълбокопроникващ грунд, за да обработите грапавините по мазилката. Предварително уеднаквете цвета, като ги боядисайте с един или два пласта от боята, която ще използвате за основното боядисване на стените. За тази цел използвайте валяк с дълги влакна.
- Изтъркайте повърхностните замърсявания с мокра кърпичка.
- Петната от мухъл, ако има такива, третирайте с подходящ фунгициден прапарат.
- Използвайте дълбокопроникващ грунд, за да замажете местата, покрити с гипсова мазилка и плоскостите от гипскартон или гипсфазер.
След като приключите с подготовка на основата на дневен ред идва следващият ключов етап -
Изборът на подходящата боя
Разнообразието от предложения на пазара е наистина голямо. Но не позволявайте това да ви обърка. При избора на бои имайте предвид следните прости принципи:
- Стените се боядисват с дисперсионни бои.
- За постигане на желания цвят и нюанс те се смесват с тониращи бои. Тонирането можете и да поръчате в магазина, от който ще ги купите.
- При работа с боите е важно да знаете, че дисперсионните бои могат да се разреждат с вода. След като засъхнат обаче те стават водонеразтворими, така че безпроблемно можете да нанасяте няколко пласта един върху друг.
Ако сте следвали внимателно всички стъпки до тук, то стените ви са идеално изгладени, почистени и подготвени за следващата стъпка – нанасянето на боята.