Довършителни дейности при лепене на плочки - рязане, фугиране, трудни зони

Довършителни дейности при лепене на плочки - рязане, фугиране, трудни зони

 

Изгладените ръбове и фуги са лицето на керамичната облицовка

Вашите нови плочки са поставени - строени в равни редици, захванати здраво за основата. (Ако все още не са, вижте секциите ни със съвети за това как да изберете  и как да залепите плочките). Основната работа е свършена, но остават завършващите детайли, в които, както всеки майстор добре знае, е скрит ключът към истинския майсторлък.

Рязането

се налага често - когато последният ред не пасва цял, около тръби, в ъглови пространства и пр. Тази дейност, макар и на пръв поглед стандартна, понякога е предизвикателство дори и за опитен майстор. Плочките имат високо повърхностно напрежение, затова не може просто да ги разрежете с трион или да ги пробиете с бормашина. Рискът да се счупят е прекалено голям. За да не се случи това ви предлагаме няколко специални съвета за три от най-често срещаните операции при рязането – пробиване на отвор, рязане по права линия и изрязване на дъга.
Пробиването на отвор е може би най-сериозната авантюра при рязането. Но пък е огромен и чарът на безупречно симетричния, центриран и загладен отвор в резултат. Ето как да го постигнете:

1 Очертайте прецизно центъра на отвора, който искате да пробиете (фиг. 1). Професионалните майстори отбелязват центъра с кръстче и използват за първоначалното пробиване на дупката 3-4 милиметрово свредло за бетон. При това внимавайте да не нагласите бормашината на функция „чук”, защото има опасност плочката да се пръсне. Още по-добър вариант е да направите първоначалния отвор с помощта на акумулаторен винтоверт. След като веднъж сте пробили дупка, можете да използвате размера свредло, нужен за окончателния диаметър на отвора.
2 Ако ви се налага да режете няколко окръжности с различни диаметри, добре е да разполагате със свредло за отвори на плочки. Той може да се използва за отвори с диаметър до 90 мм (фиг. 2a).
3 Може да ползвате и боркорона, като имате избор между различни налични диаметри (фиг. 2b).
4 За пробиването на по-малки отвори (за кабели и пр.) можете да използвате свредло за стъкло или остро свредло за метал (фиг. 2c).
Рязането по права линия е най-лесно с помощта на ръчна машина за рязане на плочки. Това е ценен иструмент, който си струва да имате в своята работилница (фиг. 3). Поставете плочката в машината така, че да можете да срежете по нужната линия горната й повърхност. След това можете да я счупите по разреза, като подложите отдолу стабилна опора (фиг. 4).
Изрязването на дъги по ръба на плочката става с помощта на клещи тип арматурни. (Опитайте най-напред върху ненужни парчета!) Не обръщайте внимание на неравностите по ръбовете – тях ще прикриете в последствие под розетка (фиг. 5). По-чист и загладен ръб можете да постигнете с помощта на ножовка (фиг. 6).

Всичко за фугирането

Естетите определят фугирането като „черешката” в глазурата на керамичното покритие. Това е финалният фин щрих, който ще придаде завършеност на вашата нова облицовка. Освен това фугите са отличен начин да подчертаете общото цветото решение на покритието, тъй като дават възможност за допълнителен акцент или контраст. На пазара можете да намерите фуги в многобройни цветове и нюанси. Забавлявайте се и експериментирайте, за да внесете допълнителна оптична интрига в новото пространство.
За да сте сигурни, че нюансът, който ще ползвате, отговаря на този, който си представяте, изпробвайте цвета на фугиращата смес най-напред на по-закътано от погледите място. Чак след като напълно изсъхне, можете да сте сигурни в крайния резултат. Ако той ви удовлетворява, смело преминете към фугирането на цялата покрита площ. Доверете се още веднъж на HomeMax и нека заедно в три лесни стъпки да накараме новата ви керамична стена да заблести!

Стъпка 1: Уверете се, че във фугите не е попаднало лепило. Ако се налага, почистете добре остатъците, като ги изстържете от улеите. Разбъркайте фугиращата смес до гладка консистенция без бучки с помощта на бъркалката на бормашината.
Стъпка 2: Нанесете  сместа дълбоко във фугите в диагонална на плочките посока. Нанасяйте сместта равномерно и плътно с гумена четка, така че да не остават шупли или дупки. Отстранявайте излишната смес, която прелива извън фугите, и почиствайте веднага замърсяванията по повърхността на настилката.
Стъпка 3: След като сместта „дръпне” (ще се ориентирате по матовия цвят), почистете цялата фугирана площ с влажна гъбичка. След това полирайте до блясък със суха кърпа.

 

Професионалният съвет на HomeMax: Как да постигна еднакъв цвят на всички фуги?


Нюансирането ще бъде сведено до минимум, ако спазвате еднакъв размер – ширина и дълбочина, на фугите (вижте как да го постигнете в секцията лепене на плочки с линк към текст 2). Когато те са равни, фугиращата смес изсъхва равномерно и цветът е унифициран. Ще ви помогне и ако винаги разреждате фугиращата смес с едно и също количество вода. И още един често пренебрегван, но особено важен детайл – винаги давайте време на прясната смес да дръпне, преди да започнете да почиствате излишъците с влажна гъба. Повярвайте – ще ви се отблагодари с блестящ и плътен цвят!


При обработката на фугите имайте предвид и още няколко важни технически детайла:


Разширителните фуги трябва да се поставят на преходи между отделни помещения, над съществуващи в основата такива и пр. Можете да ги обработите най-лесно като поставите в тях дунапренен уплътнител и ги запълните с дълготраен силикон. Те трябва да са около 8 мм в широчина и дълбочина. (виж фиг. 1 и 2).


При ъглите, назависимо дали са външни или вътрешни, също трябва да се предвидят фуги. Най-лесният начин да постигнете изчистена техника в тези зони е като ползвате специални ъглови лайсни. Натиснете лайсните върху лепилото и след това положете настилката върху тях.
И най-накрая нека до обърнем внимание и на още една особено чувствителна тема - 

Трудните места

около прозорците, в зоните, подложени на силна влага, и пр. За тях важат няколко основно правила:

Настилката около прозорец се полагат спрямо линията, която минава през средата на прозореца. Ако прозорците са два, използвайте за ориентир линията, която геометрично разделя пространството между тях на две равни части.
В зоните, изложени на високи влажност, като душа например, е препоръчително предварително да изолирате основата с хидроизолация. Не забравяйте, че керамичното покритие е водоустойчиво, но не и водоизолирано. В ъглови зони, които са постоянно мокри, използвайте уплътнителна лента за хидроизолация. Това значително ще облекчи проблема с прогизването.
Вече можете да се поздравите за добре свършената работа! Но, все пак, не забравяйте - правилата са създадени, за да могат понякога да се нарушават! Това със сигурност е позволено в името на творческия дух и удоволствието от работата. Ако ви харесва, нарушете стереотипа на правоъгълността, разчупете редиците, добавете мозайки, парчета с оригинални форми, цветни керамични късове, вмъкнете кантове, акценти и пр, така че в крайна сметка да превърнете новопокритата стена в лично ваш уникален шедьовър.