Как работи слънчевата термична инсталация

Как работи слънчевата термична инсталация

Соларната система е икономично и екологично решение за подгряване на битова вода и отопление на дома

  Слънцето е неизчерпаем източник на енергия. Това е фраза, която всички ние сме чували неведнъж. А колко пъти, чувайки я, сме се замисляли за безкрайните възможности, които се крият зад този факт. Ако в момента четете точно тази секция от нашия майсторски блог (а Вие го правите), значи принадлежите към онази прозорлива част от човечеството, която осъзнава значението на огромния,

Междинно заглавие: Неограничен енергиен потенциал

на слънчевите лъчи. И не само… Освен че го осъзнавате, Вие вече търсите начин и да го използвате.

Всекидневно само в рамките на един час до Земята достига сумарно по-голямо количество енергия, отколкото цялото човечество би могло да изразходи за година. Наричаме я „безплатна”, тъй като за създаването ѝ няма нужда да се изграждат фабрики, а за пренасянето ѝ не са необходими складове и транспортни съоръжения. При оползотворяването ѝ, за разлика от всички останали енергийни източници, не се отделят вредни емисии в атмосферата. Ето защо, използвайки този енергоизточник, Вие автоматично допринасяте за по-чистия въздух на Планетата.

Сигурни сме, че в този момент, вече напълно убедени в ключовото значение на слънчевата енергия за човешкия (и в частност - Вашия) бит, сте готови да се гмурнете в дълбоките води на практическата топлотехника. Дайте си обаче още минутка време! Позволете ни да обезопасим скока, като дискретно изравним температурата с един лек теоретичен душ и накратко Ви разкажем за същността на базовия процес.

Какво е „соларна термия”

Това е сложен термичен процес, посредством който, накратко казано, се генерира енергия от слънчевото греене. С помощта на соларна термична инсталация тя се трансформира в топлина и по метода на топлообемена се произвежда гореща вода с две основни приложения –

1. подгрята питейна вода за битови нужди - къпане, миене на съдове и пр., и

2. отопление - като цялостен заместител на отоплителната система или за частично подпомагане при отоплението на помещение, цяла сграда и пр.

На практика термията работи по следния начин – колектори улавят лъчите на слънцето и трансформират енергията им в топлина. Специална топлоносеща течност, т.нар. соларен флуид, поема топлината и я съхранява. Преминавайки през последователна система от модули, течността-топлоносител транспортира топлината, за да я отдаде в крайната точка – соларния бойлер, от където, вече загрята, водата се запътва към чешмата и душа Ви или тръгва по тръбите на отоплителната Ви система.

В практиката термичните соларни системи заместват милиарди литри течни горива, използвани ежегодно за отопление. Това ги превръща, от една страна, в изключително екологичен, а от друга – в наистина икономичен метод за осигуряване на гореща вода за домакинството.

Цикъл на соларната термия

1. Колекторна зона
2. Тръби с топлоносеща течност
3. Котел
4. Термостат
5.Бойлер за топла вода с топлообменници

И така, слънцето си го имате. За всичко останало имате нас, майсторите от HomeMax, винаги готови да Ви помогнем. Трябват Ви още три неща - достатъчна квадратура колектори, за да улавяте лъчистата енергия, подходяща конфигурация от модули, чрез които да я транспортирате, и известно количество сръчност, за да монтирате всичко това. За тази цел нека най-напред да изясним

Основните компоненти на термо-инсталацията.

На входа ѝ стои слънчевият колектор. Ключовият елемент в него е абсорберът, чиято задача е да улавя и поглъща попадналите върху повърхността му лъчи. В най-честия случай той има покритие от титаниев нитрид оксид, което можете да разпознаете по характерния му синьо-черен цвят. Отгоре абсорберът е защитен от здраво стъкло, устойчиво на удари и студ. Вътре са интегрирани тръби, пълни с топлоносеща течност (т.нар. соларен флуид), смес от вода и антифриз. При поглъщане на слънчевите лъчи се генерира топлина, която флуидът транспортира до бойлера – вторият ключов елемент в термо-системата. Ако температурата на течността-топлоносител е по-висока от тази на водата в него, специален термостат веднага отчита факта и автоматично активира изпомпването на течността. С помощта на вграден топлообменник (серпентина) топлината се предава от флуида към водата в бойлера и, в резултат, я нагрява. Самият флуид, вече охладен, се връща обратно в колектора в очакване на следващите топлещи лъчи, а водата, вече нагорещена, потича по тръбите в отговор на Вашите нужди. Според техния вид и характер трябва да вземете две изключително важни за ефективността на Вашия еко-енергиен проект решения – какъв тип колектори да изберете и какъв вид и размер да е бойлерът.

 

Фотоволтаичните модули

предлагат още един метод за оползотворяване на слънчевото греене. В практиката те се използват масово за производство на електричество. Фотоклетките на колекторите улавят лъчите и преобразуват енергията им в постоянен ток, с който всъщност можете да захраните всеки електроуред в дома си – хладилника, пералнята, осветлението и пр. Ако искате да го ползвате за 230-волтови уреди на променлив ток, ще Ви трябва фотоволтаична система, снабдена с трансформатор, който да превръща правия ток в променлив.

Фотоволтаиката се използва широко за захранване на множество по-малки уреди, като часовници, електронни калкулатори и пр. Сферите на действие постоянно се увеличават, включвайки приложения в пътно-транспортната система – при регулиране на трафика, за захранване на паркинг-автомати, улично осветление и много други. Имайте предвид, че за да се чувствате напълно комфортно – на топло и светло, в караваната си в което и да е кътче на света Ви е достатъчен един–единствен фотоволтаичен модул. Уникално, нали!