Коледна звезда (пуансетия)
Коледната звезда заема централно място в интериора през зимата. Създава празнична атмосфера с пищната си корона от плътни тъмнозелени листа, на фона на които изпъкват красиви прицветници, напомнящи големи ярки звезди.
Пуансетията, или така наречената коледна звезда, е тропическо растение и произхожда от Мексико и Гватемала. В началото на ХХ век се превръща в символ на коледния празник. Общото название пуансетия е в чест на Joel Roberts Poinsett, първия американски посланик в Мексико, който е изпратил някои от растенията у дома, за да разкраси парника си в началото на 1820 г.
Атрактивната част от растението са връхните листа (прицветници), които се обагрят в бели, кремави, розови или червени цветове около Коледа. Прицветниците обграждат истинските цветове, които са малки и жълти. Самите цветчета нямат декоративен ефект.
Коледната звезда се чувства чудесно на добре осветено южно изложение, но през лятото трябва да се пази от пряка слънчева светлина. Полива се обилно, след което горният слой на почвата се оставя да изсъхне между поливанията. Това растение е податливо на кореново гниене, ако почвата не е добре дренирана и водата се задържа в нея.
Препоръчително е температурата да бъде 15 – 20°С. Добре е през периода на цъфтеж листата да се пулверизират. Високите температури ще съкратят живота на прицветниците. Растението не толерира топло или студено течение, така че го дръжте далеч от радиатори и климатици, както и от отворени прозорци и врати.
Ако желаете да запазите растението и да му се радвате и следващата Коледа, добре е след като опадат зелените листа, стеблото да се отреже на 10 – 12 см височина и растението да се сложи на хладно място, като се полива по малко и периодично. През пролетта трябва да се изнесе на балкона или в градината, а поливането да се увеличи постепенно. Може да се пресади в нова саксия и да започне да се тори на всеки две седмици. Добре е да се махнат част от новите стебла и да се остават около четири-пет от тях, които са по-силни. Размножава се през май – юни чрез стволови резници с дължина 7 – 8 см. Препоръчително е да се използва стимулатор за вкореняването.
Изпитан метод за получаване на красиви цветни връхни листа е през есента да започнете да покривате растението с черна торба по 14 часа дневно. От ранна вечер до следващата сутрин, всеки ден от края на септември в продължение на осем седмици.
Внимание! Уверете се, че след закупуване от магазин, на път за дома, растението е добре опаковано, защото излагането на ниски температури дори за кратко време може да нарани листата и прицветниците. Разопаковайте растението вкъщи възможно най-скоро, тъй като дръжките на листата и прицветницте може да се обърнат и провиснат, ако растението се остави увито за прекалено дълго време.
Вредители и физиологични увреждания
Ако листата започнат да окапват, без да са увехнали, вероятно се дължи на недостатъчна светлина или растението е било на студено твърде дълго време.
Ако листата увяхват и падат, причината може да е преполиване. Добре е почвата между поливанията да е леко просъхнала, но не суха, защото при изсъхнала почва отново има вероятност от окапване на листата.
Окапването на цветните връхни листа и пожълтяването по краищата на зелените листа може да се дължи на твърде сух въздух. Растението трябва да се пулверизира.
Червените акари се разполагат по долната повърхност на листата и смучат соковете на растението. По горната част на листата се образуват жълти петънца, а между тях и по стеблото се появяват бели паяжини. Растението се третира с акарициди. Предпазна мярка е редовното пулверизиране.
Власестите щитоносни въшки причиняват увяхване, пожълтяване и опадване на листата. Събират се на гроздове под листата и стеблата, разположени в бял памуковиден налеп. Ако инвазията не е напреднала, може да се избършат с влажно парцалче. При по-тежки случаи се пръска с инсектицид.
Формата и цветът на листата на коледната звезда понякога се смятат за символ на Витлеемската звезда, която довела мъдреците до Исус. Червените прицветници символизират кръвта на Христос, а коледните звезди с бели прицветници са символ на Неговата чистота.
Популярни сортове коледна звезда
Ботаническото наименование на Коледната звезда е Euphorbia pulcherrima и означава ’красива млечка’. Това е най-разпространеният вид, подходящ за отглеждане в домашни условия, и неговите сортове се различават по цвета на прицветниците си:
Червени разновидности на Euphorbia pulcherrima: Barbara Ecke Supreme, Mrs Paul Ecke, Angelica;
Розови разновидности на Euphorbia pulcherrima: Dorothe, Rosea;
Бели и кремави разновидности на Euphorbia pulcherrima: Regina, Ecke’s White;
Лилава разновидност на Euphorbia pulcherrima: Plum Pudding.
Знаете ли, че коледната звезда е част от семейство еуфорбия, което наброява около 2000 вида. Те варират от плевели до дървета и повечето от тях съдържат „млечен сок“, или т.нар. латекс в стеблата си. Не е отровен, но може да предизвика алергична реакция по кожата при чувствителните към него хора. Затова е препоръчително, когато пресаждате коледната звезда, да използвате ръкавици.