Колко и какъв мокет да изберете?

Колко и какъв мокет да изберете?

Това е подовото покритие, което може да превърне всяко жилище в уютен дом.


Топъл, мек, приятен на допир. Създава усещане за стил и грижа. Има удивителното свойство да превърне всяко жилище в уютен дом. Почиства се лесно и действа като филтър за домашния прах. Не случайно е предпочитана подова настилка от древни времена, чиято популярност не спира да расте и днес. Това е мокетът – уютният, естетичен и практичен избор за вашия под.
Щом сте тук, значи вече – дали колебливо или по-уверено, сте насочили поглед към този тип покритие като опция за вашия дом. Потопете се в света на шарките и цветовете, пуснете въображението си да полети сред багри, орнаменти и текстури. Ние от HomeMax ще се погрижим с нужните съвети за практическата страна на вашето решение.

Видове мокети

 


Този тип подово покритие се състои от два основни слоя – лице и основа. Връзката между тях се осигурява чрез т.нар. тафтинг (от англ. tufting) – специална технология, при която нишките се втъкават на многоиглен принцип в базата и по този начин образуват примки. Според типа на обработката на текстилните или фазерните примки откъм лицевата страна разделяме мокетите на три вида – бримка, рязан косъм и структура
Продуктите тип бримка, познати още като „букле”, се оставят неподрязани (затворени). Тези с рязан косъм, или т.нар. „велур”, се подрязват. В зависимост от височината, на която са подравнени, говорим за Saxony (над 10 мм) и Shaggy (над 40 мм). Продуктите от типа структура (cut loop) са съчетание от бримка и рязан косъм – при тях се редуват отворени и затворени зони, така че да се образува релеф. Предлагат се в голямо разнообразие от височини на влакната.
Няма да е странно, ако вече горите от нетърпение да се затичате към строителния хипермаркет и най-после да се срещнете с мечтания мокет. Още малко търпение, защото остава да си отговорите на още един ключов въпрос – Колко?


Нужното количество


за покриване на вашето помещение може да изчислите бързо и безпогрешно по следния начин (Фиг. 1):

Измерете максималната ширина (A) и дължина (B) на помещението, като включите най-дълбоките ниши и вдлъбнатини. Измерената ширина закръглете нагоре до най-близкия стандартен размер, предлаган на пазара, а към дължината добавете още 30 см аванс. В случай, че планирате да полагате настилка с повтаряемост на шарките, добавете толкова, колкото е нужно, за да съвпаднат.
Достатъчно суха теория! Готови сте да преминете към същността на нещата – фактическото полагане на настилката


Необходими материали


Подова замазка 
Мокет
Лепило за мокет
Монтажна лента за под 
Противоплъзгаща мрежа 
Первази 
Преходни лайсни
Дюбели и винтове 

Необходими инструменти


Ролетка
Плосък валяк 
Назъбена маламашка 
Ножици 
Чук 
Ножче тип орлов нокът 
Ножовка 
Бормашина 
Гумени ръкавици