Лепене на тапети

Лепене на тапети

Лепене на тапети

Критичните места са зоните около вратите и прозорците


Подбрали сте цветовете и шарките, подготвили сте помещението, а самите ролки са строени пред вас в готовност. Вие от своя страна вече горите от нетърпение да ги видите как греят върху отдавна доскучалата ви стена. Откъде обаче да започнете? Първата и много важна стъпка е

Подготовката на лепилото.

За стандартна хартиена тапицерия ви е нужно обикновено лепило за тапети. Спазвайте указанията за употреба, за да изчислите нужното количество според теглото им. Ако облицовате с рауфазер, текстилни, обикновени или висококачествени (например флийс) тъкани тапети, ще имате нужда от специалния продукт за лепене на тези материали. Същото важи и при обикновения и структурния винил или други изкуствени материали.
Изсипвайте пудрата малко по малко в хладка вода, като бъркате непрекъснато. Уверете се, че не остават бучки, защото в последствие те ще се превърнат в бабунки на стената ви. Препоръчваме ви първоначално да направите сместа по-гъста, а в последствие да я разреждате, ако има нужда. Колкото по-тежки са тапетите, толкова по-гъста трябва да е тя.

Рязане и нанасяне на лепилото

Стъпка 1: Разстелете ролката с гърба нагоре върху удобна широка маса. Отбележете върху нея височината на стената плюс няколко сантиметра аванс отгоре и отдолу. Отрежете по права линия. Използвайте първото парче като мярка за останалите (добре го измерихте, нали!). Ако ще трябва да маркирате различни дължини, добра идея е да разграфите едната страна на масата като линеал.
Стъпка 2: Намажете първия отрязък, като нанасяте от средата към краищата. Важно е да покриете цялата площ, в противен случай тапицерията ви ще „висне” отстрани.
Стъпка 3: За да не засъхне лепилото, прегънете намазания материал така, че краищата му да се срещнат в центъра. Внимавайте да не попадне (или бързо забършете) лепило върху лицевата страна, защото може да причини неприятни петна. Изчакайте да попие и започнете да мажете втората дължина.

Вярвате или не, но следващият етап – същинското

Лепене на тапети,

е най-приятната и релаксирана част от цялото занятие, разбира се, след като отлично сте подготвили всичко дотук. Концентрирайте се и дайте всичко от себе си при залепянето на първото парче, защото то е най-важното. Направете го абсолютно вертикално, изгладено, отвсякъде подлепено, перфектно. Следващите стройно ще се подравнят спрямо него.
Стъпка 1: Следвайте светлината! Това не е шега, а правило. Работата ви трябва да започне именно откъм страната на прозореца, така че връзките да не образуват сенки.
Стъпка 2: Отбележете една ширина встрани от началната точка и през мярката очертайте отвесна черта по цялата височина. Това ще е вашият ориентир за първата лента. Ако работите с флийс тапети, сега е моментът да намажете стената под първата дължина.
Стъпка 3: Започнете от тавана, като поставите облицовката плътно до очертаната линия. Бавно развивайте надолу. Не забравяйте за аванса (оставете го ненамазан, за да не цапа), който трябва да припокрие леко ръба на тавана. Внимателно притискайте плътно надолу, като с помощта на четка заглаждате повърхността от центъра към краищата. Така няма да се образуват мехури.
Стъпка 4: С ръба на ножица очертайте ясно сгъвката на границата с тавана. Издърпайте леко аванса, за го отрежете точно, след което прилепете плътно края на тапицерията към стената. Работете по същия начин и около ъгловите лайсни. Подравнете следващата лента плътно по първата. Изгладете връзките между тях с помощта на притискащ валяк. След като облицовате цялата повърхност, оставете тапетите да изсъхнат – за това трябва малко време и търпение.

 

 

 Особености при флийс тапетите

Освен че са луксозната S-класа в тапицерията, те са и много удобни за поставяне. Биват два основни вида – на шарки с гръб от нетъкан текстил и структурни, върху които след облицоването се нанася боя в желания цвят. Основно предимство при работата с флийс продуктите е, че не е задължително предварителното им оразмеряване. Отпада и мазането на гърба с лепило, прегъването и омекотяването. Опънете края на ролката върху стената. Тук на място можете да отбележите нужната дължина и да я отрежете. Ако въпреки всичко се чувствате по-комфортно с предварителна подготовка, просто следвайте инструкции по-горе за облицоване със стандартните материали.

Нанесете равномерно (специалното за флийс тапети!) лепило върху стената с помощта на валяк (фиг. 1). Поставете отгоре облицовката и я пригладете с дунапренено валяче. Отрежете прецизно авансите и продължете по същия начин със следващите дължини, като напасвате плътно кантовете един до друг (фиг. 2).

Специфични и доста трудни зони са

Пространствата около ъглите.

Обърнете им особено внимание, ако държите на имиджа си на вещ тапицер, защото аматьорите си проличават именно по това, че ги „претупват”.
Вътрешните ъгли имат таен трик - застъпването. Оставете аванс от близо 2 см, който да подгънете плътно по ръба върху другата стена. Поставете следващото парче така, че да легне плътно върху аванса до ръба.
Външните ъгли са същинският тест за амбициозния тапицер, защото изискват изключителна прецизност. Тук няма застъпване - кантовете на двете съседни дължини трябва да се срещнат максимално точно на върха. До припокриване може да прибегнете единствено ако ъгълът е прекалено неравен. В този случай прегънете и залепете аванса около ръба, като направите няколко хоризонтални прореза в него, така че да изчистите гънките. Залепете следващата дължина точно до ръба. При големи неравности е добре предварително да защитите ъгъла с шина от метал или пластмаса, върху която да тапицирате.
Имайте предвид още от самото начало, че да напаснете шарките

 

Около вратите и прозорците

е мисия (почти) невъзможна. Затова тези зони не се препоръчват като стартова локация. Имайте предвид и още няколко важни особености:
Около прозорците ще ви се наложи доста да мерите и режете. Тапицирайте плътно до дограмата, като оразмерите последната лента така, че да покрие ръба на стената, плюс аванс. (фиг. А1). Притиснете плътно около рамката и перваза. Загладете ъглите, като с малка ножичка направите V-образни прорези в облицовката. Прегънете авансите и оформете добре (фиг. А2). Залепете допълнително парче върху вътрешната страна на касата, така че авансът да остане под него. Така ще постигнете чист и прецизен ъглов преход (фиг. А3).

Около вратата работете по подобен начин, като измерите и отрежете последната лента до нужната остатъчна ширина. И тук не забравяйте аванса! Него ще отрежете след като с ножица очертаете сгъвката между стената и рамката. Изрежете прецизно по линията. Ако е нужно, направете лек прорез при горния ъгъл на рамката, колкото да легне плътно авансът.

 

Професионалният съвет на HomeMax:

Как да напаснете точно шарките

Не е приятно, ако в края на краищата се окаже, че декорацията, която сте сътворили, няма нищо общо с планираната. Има специални символи, които ще ви помогнат това да не се случи. Обикновено те са маркирани на гърба на всяка ролка. Ако не са, отбележете ги сами. Добре е да номерирате последователно парчетата още при рязането, за да не ги разместите в последствие.
1 няма нужда от напасване
2 еднакви шарки на една и съща височина
3 преместете шарките на следващото парче с половин дължина
4 обръщайте „надолу с главата” всяка втора лента

Необходими материали:

Препарат за сваляне на тапети
Изолиращ грунд 
Кит шпакловка 
Лепило за тапети
Тапети 

Необходими инструменти

Ролетка
Отвес 
Тапицерски нож/ножици
Линия за тапети 
Пластмасова/метална шпакла 

Четка за лепило 
Пластмасова кофа 
Четка за тапициране
Притискащ валяк 
Макетно ножче
Стълба 
Метла