Веранда: Монтаж на завършващите елементи

Веранда: Монтаж на завършващите елементи

Монтаж на завършващите елементи

Перилата, стълбите и страничният параван са последният етап на изграждане

Ако дотук сте изградили успешно – красиво и стабилно, основната платформа на своята дървена веранда (според терена – на равна основа или върху подпори, значи вече сте доста напред с материала, в буквален и в преносен смисъл. От приключването на цялостния проект Ви делят още само три градивни напъна, наречени стълби, перила и страничен параван. Наричат се завършващи именно затова, защото без тях никоя веранда не може да се нарече завършена.

Стълбите

Налага се да ги добавите, ако денивелация между платформата и базовия терен надхвърля височината на едно стандартно стъпало. Те със сигурност ще улеснят достъпа, а и са реално необходими, ако верандата ще се ползва от деца, възрастни хора и т.н. Ако пък планирате по-нестандартна точка за достъп до терасата си, например откъм най-ниската страната на склона, ще се наложи, естествено, да предвидите доста по-висока стълба. Ние Ви предлагаме инструкции за изграждане и монтаж на стандартна стълба с три стъпала. Във всички други случаи можете да импровизирате върху основния принцип, като, според степента на денивелация, увеличавате броя на стъпалата. Разбира се, добър вариант са и готовите стълби. Такива пазарът предлага в доста голямо разнообразие, например със стабилизирани метални стъпала, механизъм за сгъване/разгъване и прочие.

Стъпка 1: Изрежете две дъски с размер желаната дължина на стъпалото минус два пъти ширината на канта на страниците. Използвайте ги, за да свържете една с друга двете страници в горната и долната им част. Във всяко място на контакт фиксирайте с по два винта за дърво.

Стъпка 2: Позиционирайте конструкцията така, че долната дъска да легне върху земята, а горната плътно да пасне челно върху носещата греда на платформата. Фиксирайте горната дъска здраво с още четири винта. И тук, както и при покриващите дъски, не забравяйте да пробиете отворите предварително. Държим на естетиката, разбира се, а тя се крие в изпипването на детайлите.

Стъпка 3: С помощта на винтове монтирайте към страниците дъските, които ще служат за стъпала. Вече направихте верандата си напълно достъпна.

Стъпка 4: Но ако все пак не искате да спрете дотук, ето Ви и още една идея – към току-що изградените стъпала можете да добавите и парапет. Поставете опорни греди – здрави и достатъчно дебели, в горната и долната част на двете страници (общо четири). Конструкцията ще бъде по-стабилна, ако всяка от гредите „захапе” съответно стъпалото с 1/3 от основата си. Изрежете нужния за тази цел профил. Фиксирайте гредите към страниците с по четири винта. Добавете ръкохватка в горната част.

Перилата

Необходими са в много ситуации, няма спор. Със сигурност веднага се сещате за няколко – за да не се катурнат от ръба тичащите Ви деца, за да не се катурнете Вие, допиващи вечерното си питие на въздух или пък, пази боже!, скъпите Ви, обаче слабо запознати с рисковете на откритите пространства гости, примерно. Необходими са, та дори и само заради насладата от обкантения, завършен изглед към Вашата нова веранда, който всеки път ще Ви потапя в дълбока естетическа наслада. Причини много, още повече, че хората по дифолт обожават да се облягат на парапет при всяка възможност. Така че на Вас се пада честта да го монтирате наистина стабилно. Все пак нали това е целта, да е стабилен.

Стъпка 1: Първата и най-важна задача и тук е да определите местата на опорните колони. По правило те не трябва да са на отстояние повече от 120 см една от друга. Задължително трябва да поставите по една при всеки от ъглите. Монтирайте ги с по четири винта отстрани към рамката на платформата.

Стъпка 2: С помощта на трион отрежете от гредите, с които разполагате, нужния брой парчета в съответния размер, така че да паснат плътно в отстоянията между колоните. Монтирайте ги странично към основата на платформата, както е показано на фиг. 2. Това е рамката, която ще държи опорните колони стабилни. При ъглите изчислете по такъв начин размера на парчетата, че да захванат трегера от двете страни. Фиксирайте навсякъде здраво с по четири винта.

Стъпка 3: За горната рамка на перилата използвайте специални дъски с подходяща дебелина. Трябва са достатъчно дълги, за да не се налага снаждане. Монтирайте ги от външната страна на колоните, като при ъглите ги припокриете една с друга, така че да се образува прав ъгъл. За тази цел най-напред ги фиксирайте към колоните със скоби. Уверете се, че са напълно хоризонтални и ги монтирайте с по два винта. По аналогичен начин поставете рамката и в долната част на конструкцията, на разстояние не повече от 75 мм от нивото на платформата.

Стъпка 4:  Дотук вече всичко е добре подготвено за полагането на решетката. И сега е моментът да развихрите въображението си, защото с негова помощ можете да придвижите парапета си по всички нива на дизайна – от минималистична ограда до барокова балюстрада. Вие си решавате. Ние само ще поясним как да монтирате елементите, а именно – вертикално и по цялото продължение на вече изградената рамка. За да сте сигурни, че спазвате равни отстояния, използвайте един и същ разделител, например тънка дъсчица с препоръчителен размер не повече от 10 см.

 

 

Страничен параван

Той е почти магичен, защото е способен да направи пространството „частно”. Може да парира достъпа на чужди погледи до Вашата си лична работа на Вашата си веранда. Може да пази завет. И да разцъфти в красиви пълзящи растения. Що е то? Параванът, разбира се. Стилният и полезен завършек на всяко верандно пространство.

Стъпка 1: Металните конзоли са най-подходящата основа за монтаж на трегерите на паравана. Закрепете ги здраво към основата. Като цяло те са много стабилни и ще Ви гарантират достатъчно добра устойчивост дори при силен вятър.

Стъпка 2: Поставете носещата греда на паравана в конзолата и фиксирайте здраво с винтове. Имайте предвид, че колкото по-големи крила изберете, толкова по-дебели трябва да са трегерът и конзолата (например до 90 x 90 мм). Най-стабилният вариант е, ако монтирате първия модул директно към стената.

Стъпка 1: Върху трегера поставете панти на нужното разстояние една от друга. Монтирайте към тях решетъчните модули на паравана. Всяко от крилата трябва да бъде прикрепено към трегера с минимум три панти.

Направихте ли го? Честита Ви нова изцяло собственоръчно изработена и напълно завършена веранда, на която да си хамачите със здраве! Но все пак вижте и как да я поддържате такава