Настилките в градината
Първият етап от изграждането на градината е да моделирате терена. Ако парцелът ви е с наклон по-голям от 10%, е добре да го терасирате или да оформите красиво като геопластика. Следващият етап е да изградите настилките: алеи и площадки. Благодарение на настилките градината ви ще бъде достъпна по всяко време на годината. Освен че свързват отделните части на градината, алеите оформят нейния “скелет” и са основният хоризонтален композиционен елемент, който остава сравнително постоянен във времето и около който се оформят различните кътове в градината, а растенията се развиват и променят през сезоните.
Защо са ви необходими настилки в градината?
Алеите ще ви водят по определен маршрут, давайки ви възможност да се любувате на красотата на градината, или ще ви отвеждат до определено място в нея. С настилките също така може да оформите места с конкретно предназначение, като кът за отдих, кът с пергола, грил или барбекю.
Освен практични повърхности, върху които да вървите удобно, чрез настилките в градината си може да внесете архитектурно и текстурно разнообразие. Ако искате те да контрастират на заобикалящата растителност, може да ги окантите отстрани с бордюр, а ако предпочитате да се сливат с тревата и растенията – да ги оформите с назъбен контур.
Настилките обикновено са фон за растителността и ви препоръчваме да избягвате използването на ярки цветове и три или повече видове настилки. Ако изберете обаче само един вид настилка, може да бъде малко скучно. Естествено, всяка ситуация е индивидуална, но като общо правило ви препоръчваме да изберете два вида настилки, като единият е преобладаващ. Може да си направите и различни комбинации между тях (повече по темата ще има в есенния ни каталог).
Добре е да направите в градината си една главна алея. В зависимост от големината на градината, главната алея може да бъде широка между 1 и 1.5 м. Изберете подходящата ширина, така че да кореспондира с мащаба на градината ви. Алеята трябва да е удобна, за да могат по нея да вървят двама души един до друг. Добре е главната алея да ви води до някакво важно място в градината, като беседка, площадка, водна площ, или да обхожда цялата градина и да образува обиколен маршрут.
Видове настилки
На нашия пазар има разнообразни материали, подходящи за направата на настилки. Има готови бетонови (сиви и оцветени) модулни елементи, като бетонови тухли (6/12/25 см), бетонови ивици (10/25/50 см), унипаваж (11/21/8 см) с различна форма, бетонови плочи (3/40/40 см). Също така може да направите настилки от формован или в свободни форми естествен камък, като пясъчник, гнайс, гранит, от който на нашия пазар има различни цветове. Може да си направите комбинации между различните модулни бетонови елементи или да ги комбинирате с естествен камък и по този начин да оформите интересни детайли в градината си. Също така може да си направите настилки от дърво, от филц, баластра, чакъл или павета.
Как да направите настилка?
За изграждането на главната алея изкопайте легло с дълбочина 20-ина см. Трамбовайте го плътно. Това е много важно, защото, ако една настилка пропадне, причината обикновено е в нестабилността подложката. След това върху уплътнената земна основа положете един слой баластра или филц с дебелина 8–10 см. Трамбовайте го. След него положете слой пясък с дебелина 3–5 см. Неговата цел е фино подравняване на подложката. Накрая положете бетоновите елементи или плочите от естествен камък върху 2–5 см слой от земновлажен разтвор. Земновлажният разтвор се прави, като се смесят цимент и пясък в отношение 1:3. Настилки може да правите през по-голямата част от годината – важното е температурите през нощта да не падат под нула градуса.
Направете второстепенните алеи с широчина 40–50 см за по-малките градини и 60–80 см за по-големите градини. Допълнително разнообразие, както и обиколни маршрути в градината може да направите от плочопътеки. Те представляват лека настилка под формата на “стъпки” с ширина 40–50 см, която се захваща също със земновлажен разтвор или се полага директно върху пясъчно легло. С времето тревата и заобикалящата растителност ги захващат здраво.
Отводняване на настилките
Независимо дали теренът в двора ни е равен, или наклонен, за да се отводнят алеите и площадките, трябва да ги направите с напречен и надлъжен наклон. В зависимост от вида настилка изберете наклон между 1 и 3%. Колкото настилката ви е по-гладка (например асфалт, гранитогрес), толкова оттичането е по-лесно и необходимият наклон по-малък и обратното. Също така колкото по-голяма площ отводнявате, толкова по-голям е добре да е наклонът. Наклонът над 3% вече става много видим и си личи, че повърхността е наклонена. Ако градината е пейзажно оформена и на стръмен терен, може да направите и алеи с по-големи наклони.