Особености при лепенето на тапети
С добавянето на бордюр можете изцяло да прекроите пространството
Спомнете си, че в Част 1 от инструкциите ни за поставяне на тапети говорихме за свойствата на бордюрите. Разположени по подходящ начин, тези (най-често, но не непременно) едноцветни ленти могат да направят чудеса с пространството, създавайки търсената оптична илюзия във вашето помещение. Освен това те са и отличен трик за внасяне на свеж цветови акцент или за стилен преход между два нюанса или типа материал. Към
Поставянето на бордюрите
можете да преминете след като успешно сте приключили с основното лепене. Повечето хора предпочитат да ги позиционират в горната третина на стената, но това не е задължително. Ние ви съветваме да ги поставите където ви харесва, с едно-единствено условие - да го направите на професионално ниво. Ето как да го постигнете:
Стъпка 1: Отбележете с точка върху стената височината, до която трябва да достигне горната линия на бордюра. С помощта на мастар и нивелир изтеглете права хоризонтална линия по цялата дължина. Отрежете от облицовъчния материал необходимото парче, като отстрани добавите по 10 см аванс. Намажете го с лепило за бордюри, прегънете го от краищата към центъра и го оставете да попие.
Стъпка 2: Започнете лепенето от някоя по-малко биеща на очи зона в помещението. Поставете лентата така, че да върви точно по чертата. Загладете я отгоре с леко навлажнена кърпа, като на момента избърсвате следите от излизащото от ръбовете лепило.
Стъпка 3: Следвайте точно извивките на преходите при ъглите. Отбележете сгъвката с опакото на ножицата и изрежете точно по нея, като издърпате леко крайчето. Залепете го обратно, като при нужда добавите лепило по краищата, и притиснете плътно. Има голяма вероятност шарката на последното (свързващото) парче да не си пасне с тази на първото. Ето защо започнахте облицовката от по-закътано местенце.
Професионалният съвет на HomeMax:
Опитните майстори не застъпват пластовете! Ако надграждате с бордюр тапицирана зона, отбележете предварително нивото, на което ще го поставите. Така ще ви е по-лесно да отрежете точно, чисто и по права линия основната облицовка, над която след това бордюрът ще легне плътно.
И ако вече ви се струва, че „дотук добре” и „трудното мина”, имайте предвид, че ви е нужен още малко кураж - на дневен ред излизат (съгласете се!) доста досадните довършителни дейности.
Проблемните зони
при облицоването на стени не са малко, а заплахите - оръфани контакти, криви преходи зад ребрата на радиатора, смачкани ръбчета около касите и пр., все още дебнат от ъглите. Но, въоръжени с още малко търпение и допълнителна доза концентрация, ще преминете успешно и през това последно изпитание. Ние сме тук, за да решим с няколко практически трика вашите проблеми, ако не всичките, то поне тапицерските.
Контакти и ключове за осветление: Преди да започнете да облицовате каквото и да било край тях, изключете шалтера. Чак след това развинтете капачетата. Покрийте ги изцяло отгоре с тапет, като единствено внимавате да маркирате позициите им върху него (фиг. 1). След като изсъхне лепилото, направете Х-образни отвори върху гнездата (не по широки от размера на капачетата!) (фиг. 2). Изрежете образувалите се триъгълничета и поставете обратно капачетата (фиг. 3).
Отоплителни тела: Докато облицовате около тях, разбира се, те не трябва да са горещи. В тези зони често работата е затруднена от факта, че между ребрата на радиатора и стената има прекалено малка дистанция. Измерете точно къде минават тръбите и къде скобите се захващат за стената. На тези места трябва да направите прорези в тапетите и да облепяте надолу на отделни ленти. Издърпайте внимателно парчетата от долната страна и притиснете облицовката зад отоплителното тяло с помощта на валяче с дълга дръжка (фиг. 4).
Професионалният съвет на HomeMax:
Ако искате да запазите дупките си от дюбели за по-нататъшно ползване, забийте в тях клечка за зъби или друга къса пръчица така, че малко да стърчи. При облицоването клечката ще пробие тапета и ще ви посочи мястото на дупката. За съжаление този трик не винаги работи при по-дебели и плътни материали.
Готово! Стаята ви е перфектно тапицирана или по-точно – ВИЕ, със своите собствени ръце, тапицирахте – оразмерихте и облепихте, уютния си дом.
Но колкото и да е съвършено, нищо не е вечно, дори и здраво фиксираната облицовка. Така че, няма спор, някой ден неминуемо ще се стигне до
Подобрения и поправки.
Вие обаче, като един наистина мъдър домашен майстор, гледате спокойно в бъдещето, отлично подготвени и подсигурени срещу превратностите на битието, често връхлитащи и под формата на неочаквани зацапвания, нахапвания, други видове разкъсвания, детско изкуство на стена, наводнения у съседа отгоре и какви ли не още интериорни модификации. Релаксирани сте, защото още при покупката предвидливо калкулирахте резерв в количеството материал (с линк към текст 1)), предвиден точно за такива случаи. Ето как да го използвате, ако се наложи:
Стъпка 1: Отстранете всички повредени части. Отрежете квадратно парче от резервния материал с размер по-голям от зоната за саниране.
Стъпка 2: Намажете го с лепило и го залепете директно върху повредената площ. Изчакайте близо 15 мин. да изсъхне.
Стъпка 3: Изрежете внимателно в по-малък квадрат едновременно двата пласта в дълбочина с помощта на универсално (много остро!) макетно ножче.
Стъпка 4: Издърпайте отрязаната нова тапицерия заедно с рамката, след това отстранете и отрязаната част от стария тапет. На негово място сложете новия материал. Той ще пасне идеално, а поправката ще остане незабележима. Премахнете мехурите въздух (ако са останали такива) още докато е влажно лепилото. Ако не можете да ги разнесете, малък прорез би трябвало да е достатъчен, за да изпусне въздуха.
Стъпка 5: Ако въпреки всичко останат подутини, изтеглете малко лепило в спринцовка за еднократна употреба и го инжектирайте в мехура. Това ще реши проблема завинаги.
Важни символи и тяхното значение