Веранда: Платформа на равен терен
Платформа на равен терен
Оставете няколко сантиметра луфт под нея, за да я изолирате от влагата
Първият и ключов етап от създаването на всяка веранда е изграждането на основната платформа. Тя може да бъде повдигната (върху подпори) или не (върху твърда база). Типът конструкция, кой ще сработи при Вас, зависи от терена, с който разполагате. Терените биват много различни видове, но за нас в момента са важни два показателя: дали е хоризонтален, или наклонен и дали е достатъчно висок, или не е. В този текст и в следващия по темата ще Ви покажем как да се справите с всеки от случаите.
Започваме с инструкциите за работа в по-често срещаната ситуация – полагане на платформа върху равна основа. (За работа при денивелиран терен вижте тук.)
Размерът на верандата
Колкото голяма я направите, толкова вещи ще можете да поберете на нея в последствие – мебели, уреди, комфорт, както и количеството широта и разкош, които ще си осигурите, докато прекарвате времето си на нея. Всичко това зависи от размера, който ще предвидите. Сами знаете, че с времето броят на идеите какво-още-да-сложа-там набъбва прогресивно – по-голяма дървена маса, „за да побира всички”, люлеещ се стол, кът за грил „за като вали, но и да не ни дими в лицата”. Размерът има значение, затова, планирайте го предварително и разумно, но и без прекален охолство. То пък би Ви вкарало в излишни допълнителни разходи.
Подготовката
Казвали сме го много пъти преди, но и тук ще го повторим – Планирайте прилежно! От добрия предварителен план зависи успехът на всяка следваща стъпка от изграждането. Ако е добре изчислена и оразмерена, основната конструкция ще е стабилна. Ако имате колебания, погледнете отново уводния ни текст по темата, където обясняваме критериите за избора на локация, типа конструкция и подходящите материали.
Освен скицата, към подготвителния етап принадлежат още фактическото оразмеряване на терена и рязането на материалите според изчислените размери. Повярвайте ни, това е единственият начин да се ориентирате и да преброите точно множеството видове греди и дъски с различни размери, дебелини и функции – носещи, опорни, рамкови, покриващи и прочие, които ще са Ви нужни при изграждането на терасната плоча. И не на последно място – пробийте предварително с бормашина всички отвори, в които после при монтажа ще положите винтовете. Това е начинът в края на краищата да постигнете изрядна и стилна визия, без „нахапани” връзки. Истината е, че в следващите няколко десетилетия никой няма да Ви пита как сте постигнали перфектния прав ъгъл, докато рошавият Ви крепеж ще се набива във всяко възможно око. Така че мерете, пресмятайте и подготвяйте, за да Ви е лесно после, докато работите. В края на краищата всеки знае, че значение има не само крайният резултат, но и удоволствието по време на постигането му. Но стига с мотивацията, да преминем към практиката.
Платформа от отделни дъски
Стъпка 1: Вече сте определили и очертали пространството, върху което ще изградите основата на верандата си. Ако полагате директно върху земята, с помощта на лопата отстранете (или добавете) нужното количество почва, така че в завършен вид платформата да достигне до желаното ниво. Ако има нужда, заравнете допълнително терена. Не забравяйте да предвидите няколко сантиметра луфт отдолу за по-добра вентилация.
Стъпка 2: Насипете равен пласт чакъл с дебелина около 15-20 см. Отгоре уплътнете с около 5 см пясък. Заравнете добре.
Стъпка 3: Върху тази основа поставете на равни разстояния бетонни стъпки, както е показано на Фиг. 3. Върху тях ще легнат гредите на носещата рамка. При това имайте предвид изискванията за стандартни отстояния според дебелината на дъските, които сте предвидили за покритие. С помощта на нивелир проверете дали лицата на стъпките са хоризонтални в посока, успоредна на стената. Ако има отклонения, поправете ги с гумен чук. По перпендикуляра към стената, в посока извън нея, трябва да осигурите лек общ наклон от около 15°, или 2%.
Стъпка 4: Подредете носещите греди на рамката върху стъпките перпендикулярно на стената (по посока на наклона). Може да изолирате мястото на контакт с почвата с помощта на найлон за покриви, за да го защитите допълнително от влага.
Стъпка 5: Внимавайте да не разместите гредите, докато подреждате дъските отгоре. За да ги фиксирате на едно и също отстояние една от друга, подпъхвайте между тях тънки летвички с еднакъв размер, най-добре около 3 мм. Този толеранс е изключително важен – това са разширителните фуги, които ще дадат възможност на дървото да диша спокойно в последствие. Използвайте лента, за да захванете плътно дъските. Така ще можете по-удобно да ги завинтите към гредите, без да Ви бягат. Използвайте винаги по два винта в точка на монтаж.
Платформа от готови скари
В сравнение с „коването” на отделни дъски, готовите дървени скари са доста по-бърз и удобен вариант за изграждане на тераса. Но имайте предвид, че те са най-удачни, ако основата е бетонна плоча, при това добре заравнена. Ако Вашият случай е точно този, имате късмет – можете лесно и за нула време да превърнете циментовата си площадка пред къщи в дървена платформа.
Стъпка 1: Подредете скарите плътно едно до друга, така че да получите равна плоча, както е показано на Фиг. 1. Ако искате шарката да е по-интересна, можете да променяте посоката на дъските в предпочитания от Вас вариант – шахматно или на ленти, например.
Стъпка 2: Ако сте избрали да работите с шарка, имайте предвид, че вероятно ще се наложи да скъсите плоскостите, които нареждате напреки. Това не е проблем, но има един важен момент, който не бива да пропускате. Преди да режете, поставете върху обратната страна допълнителна лента, която да държи дъските фиксирани. Все пак отрязвате оригиналната.
Стъпка 3а: Поставянето на рамка е следващият ключов елемент. Тя ще държи цялата конструкция компактна и няма да позволи на отделните плоскости да се разместват. Монтирайте дъските й с винтове, винаги в двойка, за повече стабилност.
Стъпка 3b: Алтернативен вариант за рамка са бетонните плочи и бордюри. Ако Ви допада този тип дизайн, можете спокойно да „запечатате” платформата си от всички страни, като ги положите директно в почвата по цялото й продължение. Плюсовете със сигурност са по-голяма стабилност и по-дълъг живот.
Спестете си почистването на трева от фугите
Приятна е на вид и придава пасторална нотка, докато надзърта през процепите между дъските. Съгласни сме. Но съгласете се и Вие – буйна е и жива, и расте наистина бързо. Тревата. Дали ще Ви се занимава с подкастрянето й веднъж на всеки десетина дни? Ако не искате да Ви гъделичка по стъпалата, решението е да поставите фолио против плевели или геотекстил под насипания в основата пясък. Найлон за езера също би свършило отлична работа.
Инструменти
Дърводелски метър
Шнур
Лопата
Нивелир
Дървени летви/метални шини
Скоби
Дървени летвички/клинове
Винтоверт
Бормашина
Материали
Чакъл
Пясък
Бетонни стъпки
Носещи греди
Дъски за покритие
Винтове
Фолио против плевели
Дървени и бетонни бордюри