Полагане на балатум

Полагане на балатум

Полагане на балатум: Видове и начини на работа

 

Практичната настилка. Ако това е вариантът, който търсите за вашия дом, значи сте на правилното място – в секцията с инструкции за избор и полагане на PVC-покритие, по-масово популярно като балатум. В негова полза тежат още традицията, удобството, устойчивостта и чистотата - както от гледна точка на визията, така и по отношение на домашния прах и лекетата.
И така, без повече приказки се насочваме право към целта с резюме на техническа част, защото тя има ключово значение за избора на най-подходящия продукт. Според структурата на този тип настилка разграничаваме
Два основни вида - с и без основа.


balatum s,bqz osnowa

 

Покритията без основа се състоят или от един еднороден PVC-слой, или от множество пресовани пластове с различни свойства, които в комбинация придават на материала изключително висока степен на износоустойчивост.
Покритията с основа имат един допълнителен свързващ PVC-слой. Основата може да е текстилна (полиестерни влакна, филц от юта) или нетекстилна (корк, PVC пяна или полиуретанова пяна). Върху нея е положена PVC-масата. Този тип покритие се характеризира с особено висока пространствена стабилност и намира голямо приложение в частните жилищни пространства. При т.нар. релефни или CV-покрития горният слой може да има различна структура или щампа, като например имитация на плочки, корк, тигрова кожа, шахматна дъска и пр.
Двата основни начина за

Застилане с балатум

са свободно полагане и цялостно залепяне. Методологията на работа в голяма степен е идентична с тази при полагането на мокет (с линк към текст 2 Мокет). По отношение на основата важат принципите за подготовка на базовата повърхност - тя трябва да е добре заравнена, суха и чиста, без пукнатини, устойчива на натиск и натоварване.

Свободното полагане

е удачен вариант за частни жилищни площи с размер до максимум 20 кв. м.
Стъпка 1: Еластичните покрития се съхраняват на ролки в изправено състояние. Преди да започнете със същинското полагане, опънете парчетата върху пода за една нощ, така че да се отпуснат и изгладят.
Стъпка 2: Отрежете парчетата в нужните размери и ги подредете на пода. Температурата в помещението трябва да е минимум 18˚C.
Стъпка 3: Ако ползвате две дължини, подпъхнете леко парчетата едно под друго, като на прехода напаснете щампата точно. Фиксирайте ги за основата с монтажна лента, за да не се разместват.

Стъпка 4: Отрежете излишния материал около стените и ъглите, така че цялата настилка да се отпусне и да легне спокойно върху цялата повърхност. 

Стъпка 5: Прегледайте още веднъж добре прехода, донапаснете парчетата, ако е нужно, и ги подгответе за разделителния разрез. За да е прав и точен, използвайте за водач стоманена шина или друга твърда летва. Сложете чисто ново парче на макетно ножче, така че да разрежете в дълбочина едновременно и двата пласта до край. Препоръчваме ви при рязане на балатум да използвате трапецовидни ножчета . (Ножчетата тип орлов нокът са по-подходящи за рязане на мокет и други дебели материали).

Стъпка 6: Ако сте работили стриктно по стъпките до тук, би трябвало пред вас да лежат двете идеално пасващи едно към друго парчета балатум. Насладете им се! Току що се справихте с най-майсторлъшкия момент в целия процес – перфектния преход! Вече можете спокойно да фиксирате двете части една към друга.


Стъпка 7: Поставете лентата под двете парчета така, че те да са плътно допрени едно до друго и по цялата дължина да няма междинна фуга. Залепете ги последователно, като ги притискате добре.
Стъпка 8: За да изолирате прехода от проникване на вода, можете да го затворите допълнително с лепило за PVC. Следвайте инструкциите за работа с конкретния продукт, който сте закупили.
Стъпка 9: Ползвайте двустранна монтажна лента, за да фиксирате зоните около стените, нишите и преходите към друг вид покритие.

Цялостното залепяне

е подходящ метод за помещения над 20 кв. м.
Стъпка 1: Важно е да следвате стриктно инструкциите на работа с продукта, който сте избрали. Съветваме ви да използвате лепило за подови настилки 11006053 и съответната назъбена маламашка за работа с него.
Стъпка 2: Ако за покриване на помещението се налага да използвате две дължини, оформете прехода, като следвате инструкциите ни при метода на свободно полагане (виж по-горе). Не забравяйте – целта е парчетата да паснат плътно едно до друго, без фуга между тях!
Стъпка 3: Преметнете вече подготвените парчета в средата на стаята и нанесете лепило по цялата повърхност на основата. Изчакайте достатъчно дълго (според инструкциите за работа с него) и положете отгоре първото парче балатум.
Стъпка 4: Повторете процедурата и с второто парче, като внимавате да има достатъчно лепило при прехода между двете дължини. Прегънете леко краищата и плавно ги натиснете плътно до стените. Това беше!


Специални съвети:


1 Внимавайте добре при полагането да не запечатате депа с въздух. Можете да ги откриете, като почукате леко отгоре – кънтят на кухо. Изкарайте ги преди да е стегнало лепилото, като ги претъркате към краищата.
2 Проверявайте постоянно дали лепилото е разнесено равномерно по цялата площ под балатума. За да е максимално качеството, използвайте маламашка със здрави зъби. Ако забележите натрупване на излишни количества, разнесете ги с търкане върху по-голяма площ.

Необходими материали:

Подова замазка
PVC-покритие (балатум)
Лепило за подови настилки
Монтажна лента - едностранна и двустранна
Первази и преходни лайсни
Дюбели и винтове 

Необходими инструменти:


Ролетка
Назъбена маламашка
Трапецовидно макетно ножче
Шнур