Поляната
С тревата може да внесете елемент на свежест и усещане за природа дори в “най-градската” градина. Поляна, разположена в средата на градината, я обединява като цяло. Тя контрастира на динамичната и колоритна растителна периферия и визуално отваря пространството. Освен това представлява спокойно място, където се върви, играе и почива. С трева може да оформите пространства в градината си като настилка на площадки за игра или спорт, да си направите тревни алеи, по които да се ходи, или да покриете плавни геопластики и откоси. А може и да си направите “дива” градина с неокосена трева или да съчетаете естествена поляна с овощни дървета. Освен че тревата е много издръжлива, тя е и красива и ефектна целогодишно.
Кога да затревим?
Затревяването напролет и наесен има предимството, че спестява усилия за поливане. А знаем, че поливането, особено при младата трева, е жизненоважно. Затревяването през юли и август е възможно, но е доста трудоемко; трябва за се полива всеки ден сутрин и вечер, а и е възможно младата и нежна трева да изгори, ако температурите са много високи.
Как да си направим поляна?
Морава може да направите по два начина: като затревите с тревно семе или като подредите готови чимове. И в двата случая първо трябва да обработите терена: да прекопаете почвата на около 20 см дълбочина, след което да разбиете големите буци почва, да махнете камъните и корените и да подравните с гребло. Ако почвата е глинеста, добавете пясък, а ако е песъчлива, добавете торопочвена смес или само хумусна почва. След това разхвърляйте тревното семе равномерно, с норма 25 – 35 г/кв.м. Заедно с тревното семе може да разхвърлите и комбинирана тор: NPK (азот-фосфор-калий), която да подхрани бъдещата трева и да ускори поникването ù. Макар торенето с пресят оборски тор да се отразява много добре на новата трева, препоръчваме ви до го избягвате, защото след това поникват много плевели.
След като се разхвърли, тревното семе се “зачуква” с гребло на дълбочина 2 – 3 см. Ако имате възможност, разхвърляйте отгоре тънък слой пясък или почва, който вече съвсем плътно да покрие семената. След това валирайте.
Ако искате ефект веднага, може да затревите с готови тревни чимове. Върху добре подравнения терен подредете плътно чимовете един до друг, така че да няма празнини, след което валирайте и полейте обилно.
Каква трева да изберем?
За да получите гъст и равномерен тревен килим, вместо да използвате чист райграс, ви препоръчваме да използвате тревни смески, съчетаващи няколко тревни вида. Тъй като корените на различните тревни видове в смеската са разположени на различна височина, се получава по-плътен и равномерен тревен килим. Освен това отделните видове се допълват по темпове на растеж и дълговечност, по-пълно се усвояват хранителните вещества в почвата и се получават по-дълготрайни тревни площи. В зависимост от специфичните условия в градината ви може да изберете различни тревни смески: за сянка, за сухи условия, за тежки почви, издръжливи на отъпкване, за склонове. Ако поляната ви ще е чисто декоративна, може да я направите и от по-нежни тревни видове. Ако обаче ще я използвате интензивно, наблегнете на устойчивите на отъпкване треви.
Как да се грижим за тревата?
До поникването на тревата и непосредствено след него трябва да поливате “на дъжд”, за да не се изровят семената. През първия месец след засяването поливайте тревата толкова често, че горният слой почва да не изсъхва. От втория месец нататък може да поливате и по-рядко: всичко зависи от температурите на въздуха и дъждовете. Критерият кога да полеете, е горният слой на почвата да се поддържа леко влажен. За да не изгори младата трева, избягвайте горещите обедни часове и поливайте сутрин или вечер.
Първото косене на тревата направете, когато тя достигне височина 10 – 12 см. Окосете я по-високо, на около 5 – 6 см, за да не се отскубнат все още младите и слаби коренчета. След това можете да я косите на 2 – 4 см.
Ако поляната ви е малка, до 250 кв.м, може да косите с електрическа косачка. За големи поляни ще ви е по-удобно да косите с бензинова косачка, за да не сте ограничени от дължината на кабела, а и те са по-мощни и ще окосите по-бързо. Бензиновите косачки се препоръчват за косене на площи с наклон до 30%. За много големи наклони (над 50%) се използва електрически или бензинов тример или се коси на ръка с коса. На недостъпните за косачката места тревата се изрязва с ножица за трева.
Един компромисен вариант за малки неправоъгълни полянки, който е трудоемък, е да косите с тример. За разлика от косачките, които имат кош, в който се събира тревата, при косенето с тример трябва да съберете окосената трева ръчно, с регулируемо гребло. Обикновено се налага и повторно минаване на терена с тримера, за да се получи гладка тревна повърхност.
За да имате качествен тревен килим, трябва да го поддържате редовно. Ако искате да имате гладка, красива морава през активния сезон, и ако я торите редовно, косете тревата всяка седмица. Ако се остави да порасне повече и я косите по-рядко, тя пожълтява в основата. Ефекта на гладка морава може да постигнете, като косите редовно на 2 – 4 см височина.
Редовното плевене е необходимо за добрия вид на поляната. Докато тревата е млада или когато плевелите са малко, махайте ги на ръка. При пораснала трева и повече плевели пръскайте с пръскачка с разтвор на избирателен хербицид – той унищожава широколистните плевели или растенията, които не са от групата на тревите, като детелина, глухарчета и др.
През активния сезон, от април до септември, торете тревата веднъж месечно с комбинирана тор NPK (азот-фосфор-калий) или с амониева селитра.