Тераси и балкони
Дори на малко пространство като балкон или тераса може да оформите привлекателна цветна градина. Дизайнерският подход към тях е както при градините, но тъй като разполагате с ограничено пространство, за да постигнете оптимален ефект, наблегнете на семплия дизайн и избягвайте „случването“ на прекалено много неща и използването на много видове растения. Преди да пристъпите към проектирането на терасата, вземете под внимание важни практични съображения като:
– тежестта на полетите съдове, на почвата и настилката
– достъпа до вода, отводняването на съдовете и на терасата
– товара, който бетоновата плоча може да носи
– кои части на балкона са слънчеви и кои са сенчести в различните части на деня и подберете подходящите видове растения.
Как да аранжирате терасата си?
1. Един от най-лесните и ефектни начини е да използвате висящи кошници и сандъчета с изобилна сезонна растителност, които намаляват ефекта на твърдия материал.
2. Ако балконът ви е малък, аранжирайте на него няколко интересни растения, посадени в красиви съдове. Когато правите групи от растения в съдове, е добре да ги групирате по три или пет: така те изглеждат по-добре, отколкото разхвърляни случайно и поединично. Класическият начин на аранжиране е комбинирането на голяма, средна и малка кашпа. Максималният брой отделни растения е пет. За растенията е благоприятен микроклиматът, който се образува от съвместното им съжителство.
3. Ако растенията са повече от пет, по-добре ги засадете в специално направен за целта цветарник. Много важно при зидането на цветарника е хидроизолацията да се направи компетентно и качествено, за да се предпазят от теч помещенията под терасата. Той трябва да има минимум 10–20 см дренаж и минимум 30 см плодородна почва, за да има достатъчно място за корените на растенията. Водата от поливането на цветарника трябва да се оттича или директно в канализацията, или посредством подходящ сифон или чучур.
4. Ако на терасата си разполагате с повече място, оформете я като миникът с един ефектен стол или шезлонг за релакс на слънце. Комбинирайте го с красиви растения в съдове или засадени директно в почвата.
5. едно от най-приятните неща, които могат да се случват на терасата или в градината, е кътът за хранене с маса и столове на открито.
6. Ако терасата ви е достатъчно голяма, на нея може да предвидите тента или чадър за сянка, и даже пергола или навес. Те могат да се съчетаят с барбекю или камина на открито например и по този начин да се оформи цял кът. Освен това колоните на перголата могат да служат като опора за увивни и катерливи растения.
7. Ако имате желание и достатъчно място, добавете и вода – тя въздейства като огледало, охладител, овлажнител или водна скулптура. За тази цел в миниатюрната си градина може да добавите преносим басейн, външен душ, бълбукаща вана или специално оформена декоративна водна площ.
Какви настилки са подходящи?
Настилките на терасата са подобни на тези за градината, като е по-добре да предпочетете по-леки и по-тънки настилки, като гранитогрес, керамика, дърво, естествен камък или тухли. Предвидете наклон за отводняване на балкона между 1 и 3%, в зависимост от вида настилка – колкото е по-гладка и по-малка площта за отводняване, толкова необходимият наклон е по-малък.
Какви съдове да изберете?
Формата, стилът и материалът на съда може да подберете така, че да бъде акцент или да има второстепенна роля и да е подчинен на растителността. Задължително на дъното на съда сложете 2–5 см дебел слой дренаж. Според индивидуалните ви предпочитания, както и според стила и дизайна на терасата, изберете керамични, дървени, пластмасови или бетонови кашпи. Когато ги избирате, също така се съобразете с тежестта им: ако имате ограничения, изберете пластмасови съдове вместо бетонови и керамични.
Керамичните съдове са красиви, но при нашите климатични условия има опасност от спукване през зимата, когато водата в тях замръзне и съдът се разшири. Пластмасовите съдове имат предимството, че издържат на температурните амплитуди и са евтини. На нашия пазар има разнообразие от бетонови кашпи, които също издържат на зимните условия. Цинковите кашпи стават все по-популярни в съвременните градини. Дървените кашпи проектирайте и поръчайте според индивидуалните ви размери и дизайн. Може да импровизирате и с метални кутии, кофи или да си направете сами съдове с мозайка.
Какви растения да изберете за терасата?
Имайки предвид, че пространството на терасата все пак е ограничено, както и мястото за корените, подберете по-дребни растения, миниатюрни и джуджести форми.
Ако искате ефектна през всички сезони тераса, акцентирайте на вечнозелените растения. Ако искате по-цветна градина, тогава акцентът ви трябва да е върху цъфтящите храсти, многогодишните и сезонните цветя. Съчетаването на вечнозелени и листопадни видове удължава сезона на въздействие на растенията.
Ако използвате дървета в съдове или цветарници, ще постигнете бърз ефект: веднага ще озелените балкона и ще добавите височина и структура към дизайна. Тъй като те съществуват много години, изберете трайни и красиви съдове. От вечнозелените дървета, подходящи са различните видове туя и лъжекипарис и различни техни форми (пирамидални, кълбовидни, златисти, сребристи и т.н.), смрика, джуджестите форми на смърч. От широколистните дървета: вариетети на върба, леска, магнолия, акация. Стига да се поливат редовно, повечето ниски и компактни вечнозелени и цъфтящи храсти са подходящи за аранжиране на терасата. Освен това почти всички храсти могат да се подрязват, като по този начин се контролират големината и формата им.
Повечето сезонни растения също са подходящи за засаждане в съдове – самостоятелно или комбинирани с вечнозелени ниски и падащи храсти, например евонимус радиканс и винка. Интересни комбинации се получават при съчетаването на сезонните цветя с многогодишни ароматни и кулинарни растения, както и с многогодишни цветя и с увивни и катерливи видове.
За създаване на екзотична атмосфера засадете растения със средиземноморски произход, като зокуми, палми, лимонови и портокалови дръвчета, бугенвилея. През зимата обаче прибирайте тези растения на закрито.