Три метода за полагане на мокет
Според естеството на помещението настилката може да варира от свободно поставена до изцяло залепена
В сравнение с по-взискателни към майсторите подови настилки, като плочките или ламината, полагането на мокет е лесно и забавно като детска игра. Тук можете спокойно и с наслада като един истински храбър шивач да „скроите” и „съшиете” своя под в три основни стъпки – мерене, рязане и, ако предпочитате - лепене. Както обаче добре знаем, и най-простата работа си има тънкости. Преди смело да размахате макетното ножче, прочетете внимателно съветите от майсторите на HomeMax, защото, за да сте успешни, все пак ще са ви нужни няколко професионални трика. Ето ги и тях.
Има три различни начина за поставяне на този тип покритие - свободно полагане, цялостно лепене и полагане с мрежа против хлъзгане. Кой от тях ще предпочетете, зависи от 1. размера на помещението, 2. типа базова настилка и 3. вашите лични предпочитания.
Свободното полагане
е подходящо за материали с основа от пяна в неголеми помещения с площ до 20 кв. м. За покриването им обикновено е достатъчна една дължина.
Стъпка 1: Разгънете мокета върху пода, който предварително грижливо сте подготвили и почистили.
Стъпка 2: Ако се наложи да ползвате две дължини, трябва да изрежете свързващите кантове. За тази цел поставете двете парчетата така, че шевовете да се застъпват. Използвайте стоманена шина за водач и разрежете в дълбочина едновременно двете парчета с помощта на остро макетно ножче. Препоръчваме ви за рязане на дебели материали от този тип да използвате ножче тип орлов нокът (Ножовете с трапецовидно острие са по-подходящи за рязане на балатум). Не забравяйте, че на първо място стои вашата безопасност. При работа с режещи инструменти винаги ползвайте работни ръкавици! Използвайте монтажна лента, за да съедините двете парчета едно с друго от долната страна.
Стъпка 3: Изрежете нужното за цялата подова площ парче в груби размери и го оставете разстлано върху пода за около 12 часа. Това е необходимо за т.нар. аклиматизация. След като материалът се отпусне и изправи до естественото си състояние, вече е готов за работа.
Въпреки че е свободна, настилката все пак трябва да се фиксира за пода в зоните около стените. За тази цел прегънете леко парчетата навсякъде по краищата и обиколете с двустранна лента за мокет целия под. Все още не отлепяйте горния хартиен слой!
Стъпка 4: Издърпайте мокета плътно до ръбовете на стените. Направете го с равномерен и стабилен натиск, така че цялото помещение да се уплътни до ъглите. Изрежете стърчащите части с макетно ножче. Сега вече можете отново внимателно да прегънете краищата и да отлепите горния хартиен слой на лентата. Притиснете плътно и здраво парчетата към пода, така че навсякъде да прилепнат плътно за основата.
При втория метод –
Цялостното лепене,
е особено важно да спазвате точно инструкциите за работа с лепилото. Най-добре е да използвате лепило за мокет. Както и при горния метод, подгответе материала, като изрежете шевовете и свържете парчетата. След това:
Стъпка 1: Нанесете лепилото равномерно върху базовата повърхност, така че да покриете цялата площ. За целта използвайте назъбена маламашка.
Стъпка 2: Изчакайте достатъчно време (според инструкциите), след това положете парчетата върху намазаната с лепило повърхност.
Стъпка 3: Ако са нужни корекции или намествания, трябва да действате наистина бързо. Чак след като се уверите, че сте фиксирали идеално връзките, можете да продължите нататък.
Стъпка 4: След като всичко е залепено и добре фиксирано, отрежете с помощта на макетно ножче излишния материал по ръбовете. При това не забравяйте да придърпате добре парчетата към стената, за да не се окаже после, че част от пода е останал непокрит.
По качество и здравина третата опция -
Полагането с мрежа против хлъзгане,
се доближава до метода на цялостно лепене. Разликата е, че при нужда настилката може безпроблемно да се събере обратно и дори да се използва отново на друго място. Удобно, нали? Ето как се прави:
Стъпка 1: Разстелете мрежата против хлъзгане върху цялата площ и отрежете от нея нужното парче.
Стъпка 2: Натиснете я към пода по цялата й повърхност с помощта на мека четка, докато хване плътно. Вече можете да положите мокета отгоре. Отрежете нужното парче в груби размери и го прегънете на половина. Положете го върху мрежата, разгънете го и го притиснете добре. Повторете операцията и за другата половина. Готово!
Но... все пак имайте още малко търпение. Остават довършителните дейности – поставяне на преходни лайсни и первази, облицоване на стълби и др., които са не по-малко важни за цялостната визия на вашия нов под.