Водната площ в градината
Ако харесвате водата и искате в градината си да внесете динамика, приятен звук и охлаждащо въздействие, оформете я като течаща вода – фонтан, водопад или каскада, по която водата пада стъпаловидно. Ако предпочитате спокойствието, изберете водното огледало, което със своята спокойна повърхност предразполага към съзерцание. Водната площ може да бъде визуален или композиционен акцент в градината ви. Може да я оформите и като задънка на алея или да я съчетаете с кът за сядане, за да я гледате и усещате отблизо.
Какви са даденостите на мястото ви?
Добре е да съобразите формата на водната площ със стила и отдалечеността й от къщата: колкото по-близо е до къщата, толкова по-подходящо е да е по-геометрична; ако се намира някъде далеч в градината, по-подходящо е да има по-природосъобразна форма. Ако теренът ви е естествено наклонен или сте го моделирали или терасирали и искате да се възползвате от различните нива, оформете водна каскада. Ако в градината си имате естествен воден поток, оформете го като природосъобразна каскада. Но вземете предвид непредсказуеми природни стихии като поройни дъждове или топене на снегове напролет, когато има вероятност от голям приток на вода и наводнение.
За да спестите време за поддръжката, избягвайте да разполагате вода под дървета – така тя ще се пълни непрекъснато с падащи листа и клонки.
В каква форма?
Оформете водната площ в градината си в геометрична или в пейзажна форма. Геометричната водна площ може да е във формата на правоъгълник, квадрат, осмоъгълник или кръг. Ако я ситуирате самостоятелно, тя ще е силен акцент в пространството. Може да я съчетаете със скулптура, разположена вътре в нея или някъде по периферията ù и отразяваща се в гладката водна повърхност.
Пейзажните водни площи въздействат още по-релаксиращо. Оформете периферията им с туфи растения. Целта на водните площи в свободни форми, независимо дали са оформени като потоци, водопади или спокойни водни огледала, е да наподобят природата или напълно да се слеят със заобикалящото ги обкръжение.
Как да изпълните технически и какви материали да предпочетете?
В зависимост от това дали водната площ е пейзажна или геометрична, дали искате да я имаме за кратък период от време или завинаги, съответно изберете подходящия начин и материали за направата ù. Обикновено геометричните водни площи се изливат от бетон, хидроизолират се и след това да се облицоват с подходящ материал.
Ако искате да си направите пейзажна водна площ или езеро, което да можете сравнително лесно да махнете след няколко години, направете я от фолио. Удобен и лесен начин е да трасирате формата на езерото с дълъг градински маркуч. При изкопаването й направете стените с лек наклон. След като изкопаете дупката за водната площ, подравнете терена и насипете 5 см слой пясък. След това положете специално предназначено за целта фолио, което има гаранция 10 години. Средната препоръчителна дълбочина за водна площ е 30 см; ако искате, може да я направите и по-дълбока. Един интересен вариант е я направите плитка, така че през зимата лесно да я превърнете в импровизирана ледена пързалка.
Ако търсите ефекта на напълно природосъобразна водна площ, има два начина, по които може да подходите. Върху фолиото аранжирайте красиви камъни, които да го скрият изцяло. Ако аранжирате камъни, внимавайте фолиото да не се повреди или пробие. По желание може да залепите камъните по ръба на водната площ с цимент.
Ако искате да засадите водни растения, покрийте дъното на водната площ с 15-ина см слой плодородна, или още по-добре – глинеста езерна почва. По склоновете на водната площ може да засадите блатни растения, а по периферията ù – местни растения. Ако предпочетете да засадите култивирани декоративни растения, може да оформите по-конкретни растителните групи около нея, с каквато форма желаете.
Ако смятате да оставите фолиото видимо, най-добре е да изберете черния цвят, защото той абсорбира светлината и е трудно да се прецени истинската дълбочина на водата. Не се препоръчва да се използват сини или щамповани с имитация на камъни фолиа, които изглеждат евтино и неестетично.
Как да поддържате водната площ?
Ако искате водата в езерото ви да е бистра, тогава не слагайте почва в него. В най-ниската му част поставете потопяема водна помпа с мощност, съответстваща на големината на водната площ. Препоръчва се използването на помпа по няколко причини. Тя движи водата и вкарва въздух в нея, което намалява зеленясването ù. Към помпата може да монтирате накрайник, който да създаде динамичен декоративен ефект под формата на струя или фонтан. С помощта на помпата може също така “да изкачите” водата на желана височина, откъдето тя да пада каскадно надолу или да образува водна завеса. Някои хора оставят помпите си да работят целогодишно, дори и през зимата, за да предпазят водата от замръзване.
Другото важно техническо съображение, когато планирате водна площ, е нейното снабдяване с вода и източването ù. Една от слабостите на водната площ, направена от фолио е, че няма как да се монтира сифон за източване и да се свърже с водопроводната мрежа, за да се долива с вода директно от нея. В този случай може да я източите, като нагласите помпата да върти наобратно водата и всъщност да я изпомпва навън. Ако към водата добавяте препарати за басейн, като алгицид и флашхлор, които спомагат за нейната бистрота, не е препоръчително източената с помпата вода да попада често върху тревата – най-добре е да я източвате върху настилка със сифон или с добро и бързо оттичане.
И съвсем лесно...
Друг още по-лесен и евтин начин да си направите водна площ в градината или на балкона, е като си купите готово пластмасово корито в квадратна, бъбрековидна или друга форма или какъвто и да е достатъчно голям и дълбок пластмасов съд. Закопайте съда в земята. Ако го поставите върху терен или тераса, скрийте отвън и отвътре стените му, като аранжирате камъни и растения около тях. За допълнителна динамика и приятен звуков ефект в съда добавете малка помпа, на която монтирайте накрайник, създаващ ефект на “водна гъба”, “вулкан” и т.н. Ако желаете, добавете воден прожектор или лампа, които да подчертаят ефекта на водата вечер.