Защо е важна изолацията на покрива
Освен че запазва топлината в къщата, тя пречи на влагата да проникне вътре
Не е достатъчно да затоплите дома си. Трябва и да го запазите топъл. В противен случай отоплителната Ви стратегия, независимо колко ефективно и с любов сте я градили, ще се описва най-точно с фразата „наливане от пусто в празно”.
Позволете ни с няколко изречения да Ви обясним
Защо е важна изолацията
В предишна статия говорихме за ефективността на подовото отопление. Може би си спомняте (Ако не – припомнете си!) кое е основното предимство на този тип отоплителни системи – при тях топлината се излъчва от пода, най-ниското ниво в едно помещение. Високата му ефективност се дължи на факта, че нагорещеният въздух се издига постоянно нагоре, затопляйки по пътя си цялата стая. Нагоре, и все по-нагоре. Сега си представете… Стига до тавана и… О, ужас!, минава през него, продължава още по-нагоре – до покрива, през който… О, ужас!, излиза навън и… отлита завинаги в атмосферата! Топлината, която с цената на толкова грижа, разходи и усилия сте произвели, за да стоплите Вашия дом, се разсейва безвъзвратно в нищото. Защо? Ами няма какво да я спре. Нямате изолация!
Преди да инвестирате още и още средства в още и още по-мощна система за отопление, задайте си следния въпрос:
Налага ли се да топлите атмосферата?
Да, всъщност, защо да го правите? Освен, че е изначално загубена кауза, няма и нужда, защото атмосферата и без Вашия принос лека-полека глобално си се затопля. По-важното обаче е, че Вие самите нямате никаква изгода от това. Естествено, отговаряте с „Не.” Но, парадоксално, ако все още нямате топлоизолация на покрива си, Вие реално го правите. Опитвате се да затоплите атмосферата. Защото е факт, че всекидневно губите в нея поне 20% от така трудно и небезплатно произведените си килоджаули, вместо да си ги ползвате със здраве и за здраве на топло вътре в своя дом. Неразумно е, съгласете се. А изход има и е лесен. Нарича се „топлоизолация” и начинът да го постигнете стои точно сега пред Вас. Просто следвайте съветите ни.
Стратегия според вида на покрива
Подпокривното пространство, или т.нар. таван, обикновено е самостоятелно помещение с обширен потенциал за употреба. Независимо от приложението му, принципът е един и същ – то е последният страж, пазителят на топлината в къщата.
Ако го ползвате само за склад – на инструменти или стари вещи например, няма нужда да го поддържате топло. В такъв случай по-практичното решение е да изолирате пода му. Така успешно ще защитите стаите под него. Ако обаче сте го облагородили до ателие, допълнителна стая за гости и прочие, единственият начин да поддържате приятна температура в него е като изолирате покрива му.
Те биват два основни вида – наклонен и плосък. По правило наклоненият покрив се състои от два слоя – външен и вътрешен. Външният служи основно за да предпазва от дъжд и влага. Реално няма разлика между температура над и под него. При този тип голямо значение има добрата вентилация, която да поддържа вътрешния (топлоизолационния) слой постоянно сух. Той от своя страна трябва да е допълнително защитен от конденз чрез пароизолация. По правило наклонените покриви държат помещението под тях доста по-студено, отколкото плоските.
Плоският покрив е многопластова конструкция с доста по-високи изолационни свойства, които неутрализират температурните колебания. Особеното тук е, че няма добра вентилация между пластовете. И при този тип пароизолационният слой има ключово значение за защита от влагата.
Тук можете да видите как стъпка по стъпка на практика протича целият процес – от полагането на основния слой през пароизолацията и уплътняването на връзките със стенните до поставянето на крайния, облицовъчен слой. Сигурни сме, че вече сте готови да се впуснете в това приключение. Приятно изолиране!
Професионалният съвет на HomeMax: Топлоизолацията няма да Ви спаси от жегата
Тя работи усърдно за Вас, когато трябва да запази топлото вътре в дома. Когато се налага обаче да спре външната жега, не е толкова успешна. С други думи в летните горещини Вашият таван ще бъде горещ. По принцип основната причина за повишаване на температурата вътре са слънчевите лъчи, които влизат през прозорците. Това важи за всеки вид помещение. Когато става въпрос за подпокривно пространство обаче има още един усложняващ фактор – таванските прозорци с директно греене. Затова основната и най-добра защита в горещините са щорите. За нормализиране на температурата помага и редовното проветряване на помещението през по-хладните часова на денонощието. Така топлоизолацията ще Ви помогне да запазите хладното вътре.